Megugrott a cégek eladósodottsága a járvány alatt

Idén nagyon megnőtt a fizetésképtelenné vált cégek száma, de sokéves csúcson van a vállalkozási kedv is.

Történelmi csúcson van a romániai cégek eladósodottsága, derül ki a Coface, nemzetközi hitelbiztosító és pénzügyi tanácsadó cég tanulmányából. 2020 végén az aktív cégek eladósodottsági mutatója 0,78 volt. 2019-ben a mutató értéke még csak 0,72 volt, 2007-ben, a globális gazdasági válság kitörése előtt pedig 0,65. Ez azt jelenti, hogy a vállalati eladósodottság közel annyival nőtt 2020-ban, mint a korábbi 11 évben, beleértve a válság időszakát.

Az eladósodottsági ráta egy cég pénzügyi helyzete megítélésének fontos eszköze. Azt mutatja, hogy egy vállalkozás saját tőkéje hogyan aránylik a felvett hitelekhez. A 0,78-as érték azt jelenti, hogy 100 lej saját tőkére 78 lej értékű hitelállomány jut. Minél nagyobb az eladósodottsági ráta, annál nagyobb terhet jelent egy cég számára a hitelek és egyéb kötelezettségek törlesztése.

Ennek fényében nem csoda, hogy az első félévben 23 százalékkal megnőtt a fizetésképtelen cégek száma. Tavaly 25, 2019-ben pedig 27 százalékkal csökkent azon cégek száma, melyek nem tudtak eleget tenni fizetési kötelezettségeiknek. A tavalyi csökkenés főleg a kormányzati intézkedések következménye volt, melyek megkönnyítették a versenyszféra számára a válság átvészelését.

A Coface tanulmányából kiderül, hogy fizetésképtelenség főleg a félmillió lejnél kisebb éves árbevételű vállalkozásoknál jelentkezett. A leginkább érintett ágazat a textilipar, a készruha- és a cipőgyártás volt, ahol minden 1 000 cégből 24 fizetésképtelenné vált. Az építőiparban ezerből 17, a vendéglátóiparban pedig 15 cég nem tudott eleget tenni fizetési kötelezettségeinek.

Az első félévben a fizetésképtelenség közel 2 milliárd lejes kárt okozott a gazdasági szereplőknek.

A Coface tanulmánya arra is rámutat, hogy az első félévben 55 906 cég függesztette fel a tevékenységét, 31 százalékkal több, mint tavaly. Ugyanakkor a vállalkozási  kedv még nagyobb mértékben nőtt, a tavalyinál 58 százalékkal több céget jegyeztek be. 79 734 az újvállalkozások száma, ami évtizedes csúcsot jelent.

(Nyitókép: Pexels/Towfiqu Barbhuiya)

Kapcsolódók

Kimaradt?