Tanulmány: Romániában közepesen nehéz vállalkozni, céget bejegyezni azonban nagyon olcsó

Romániában tizedannyiba kerül egy cég létrehozása, mint Lengyelországban és Magyarországon.

Európában Románia a legolcsóbb országok közé tartozik a cégbejegyzés költségeinek tekintetében. A Business Financing brit pénzügyi tanácsadó cég adati szerint nálunk mindössze 38 dollárba kerül egy vállalkozás bejegyzése. Ez részben annak az eredménye, hogy a társtulajdonosra eső törzstőke értéke immár 1 lej is lehet. Más országokban ennél sokkal szigorúbb a szabályozás: Szlovéniában például nincsenek bejegyzési költségek, azonban a törzstőke minimális összege 7 500 dollár.

A fejlett államokban jellemzően magasabbak a cégalapítási költségek, azonban vannak kivételek, Nagy-Britanniában ezek csupán 17 dollárra rúgnak.

A kontinensen Olaszországban a legköltségesebb a cégbejegyzés, 4 915 dollárba kerül, majd Ausztria (2 494 dollár), Belgium (2 420) és Hollandia (2 207) következik. Az Egyesült Államokban 725 dollárba kerül a cégalapítás, Németországban pedig 528-ba.

Az egykori szocialista országok közül Lengyelországban kell a legmélyebben a zsebébe nyúlnia annak, aki vállalkozó szeretne lenni, a költségek ott 388 dollárt tesznek ki. 369 dollárral Magyarország is a viszonylag drága államok közé tartozik. Globális szinten az Egyesült Arab Emirátusokban a legdrágább a cégbejegyzés, 7 400 dollár. Ruandára ellenben nem lehet ráfogni, hogy hét bőrt próbál lehúzni a vállalkozókról, a cégbejegyzés ingyenes, s a működés első két évében a cégeknek semmilyen pénzügyi kötelezettségük nincs az állammal szemben.

Bár céget alapítani olcsó Romániában, egy vállalkozást működtetni közepesen nehéz, legalábbis a Világbank legfrissebb Doing Business tanulmánya szerint. Ebben az vizsgálják, hogy mennyire könnyű bejegyezni egy céget, munkatársakat alkalmazni, építési engedélyt beszerezni, rácsatlakozni az elektromos hálózatra, telekkönyveztetni egy ingatlant, hitelhez jutni, adót fizetni, nemzetközi kereskedelmet folytatni, az állammal szerződni, érvényt szerezni egy szerződésnek.

A rangsorban Románia az 55. helyen áll, ami azt jelenti, hogy nem épp könnyű idehaza egy vállalkozó élete. Romániánál Magyarország (52.), Fehér-Oroszország (49.), a Moldvai Köztársaság (48.), sőt, Ruanda (38.) is jobban áll.

A tanulmány szerint a világ leginkább vállalkozóbarát országai Új-Zéland, Szingapúr, Hongkong és Dánia, míg az USA a hatodik helyen áll.

(Nyitókép: AdobeStock)

Kapcsolódók

Kimaradt?