Fizetésképtelenségi hullámra számítanak idén a szakemberek

Júniusban két nagy cég is bejelentette, hogy nem tud eleget tenni a fizetési kötelezettségeinek, pedig egyikük tavaly rekordösszegű  profitot ért el.

2 ezernél több cég vált fizetésképtelenné az év első négy hónapjában, közel 45 százalékkal több, mint 2020 azonos időszakában. Az 50 legnagyobb cég tavalyi összesített árbevétele 720 millió lej volt. Ezek között két állami vállalat is van: a Compania Municipală Eco Igienizare București és a Compania Municipală Străzi, Poduri și Pasaje București.

Utóbbi a legnagyobb munkaadó a listán, 2020-ban 240 alkalmazottja volt. A bukaresti önkormányzat tulajdonában levő építési vállalat katasztrofálisan gazdálkodott tavaly, 20,9 millió lej árbevétel mellett 13,6 millió lej volt a vesztesége.

A szakemberek egy része attól tart, hogy idén a 2008-2009-es gazdasági válságot követőhöz hasonló fizetésképtelenségi hullám söpör végig a hazai gazdaságon. Ez nem tűnik légbőlkapott prognózisnak, mivel meghaladja a 7 ezret azon cégek száma, amelyek 1 millió lejnél többel tartoznak az államnak.

A CITR pénzügyi tanácsadó cég adatai szerint ezen vállalatok együttes adósságállománya 73 milliárd lejt tesz ki. 66 százalékuk esetén elkerülhetetlen, hogy beálljon a fizetésképtelenség állapota, azonban semmilyen konkrét lépést nem tettek a helyzet kezelésére. A szóban forgó 7 ezer cégnél kb. 130 ezer ember dolgozik, ha fizetésképtelenné válnak, a munkahelyek jelentős része veszélybe kerül.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

„Tavaly, amikor a járvány kitört, történelmi mélyponton volt a fizetésképtelenségi eljárások száma, éves szinten 6 ezer körül mozgott” – nyilatkozta Cristina Ienciu-Dragoș, a fizetésképteneségi- és csődeljárásokkal, illetve céges átszervezésekkel foglalkozó szakembereket tömörítő INSOL Europe romániai koordinátora.

2013-ban volt a mélypont

Ennek az oka az volt, hogy a kormány egy sor könnyítéssel, például adóbefizetési határidők kitolásával segítették a vállalkozásokat, hogy át tudják vészelni a gazdasági válságot. Közrejátszott az is, hogy a nagy adósságállománnyal rendelkező, fizetésképtelen cégek nem voltak kötelesek megindítani a fizetésképtelenségi eljárást.

A fizetésképtelenségi eljárások számának a megugrását valószínűsítő jóslatokat támasztja alá, hogy júniusban két, országos szinten jegyzett cég jelentette be, nem tud eleget tenni fizetési kötelezettségeinek. Ezek egyike az áramszolgáltatási szabadpiacon legtöbb ügyféllel rendelkező Getica 95. Az energetikai vállalat annak ellenére került ebbe a helyzetbe, hogy a tavalyi évet rekordösszegű árbevétellel és nyereséggel zárta, utóbbi 81 millió lej volt.Nem fogynak a könyvek, a csőd szélén áll a Diverta / Fotó:Facebook/Diverta

A húsznál több könyvesboltot működtető Diverta múlt héten jelentette be, hogy fizetésképtelenné vált. A cég gondjai korábban kezdődtek, a tavalyi korlátozások pedig betették az ajtót. Az árbevétel az egy évvel korábbi 12 millió euróról 8 millióra csökkent, amit nem tudott ellensúlyozni, hogy bezártak nyolc boltot, a munkatársak 30 százalékát pedig elbocsátották. A Diverta kifizetésre váró számlái 6 millió eurót tesznek ki.

A fizetésképtelenségi eljárások száma 2013-ban volt a csúcson, akkor 26 ezernél többet indítottak, ami a 2008-2009-es válság utóhatása volt.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?