banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

Megtizedeli a termést a klímaváltozás az elkövetkező évtizedekben

Erdélyben kevésbé lesznek drasztikusak a mezőgazdaságot sújtó negatív hatások, mint a Kárpátokon túli régiókban.

Nehéz idők jönnek a mezőgazdaságra a klímaváltozás miatt, az elkövetkező évtizedekben gyakoriak lesznek a kánikulai és az aszályos időszakok. Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) egyik kutatója által készített tanulmány szerint 2050-ig 10-13 százalékkal fog csökkenni a kukoricatermés, 2070-ig pedig 15 százalékos visszaesés várható.Tavaly is nagy károkat okozott a kánikula és az aszály | Fotó: Agerpres

Az erősen aszályos években a megtermelt búza, gyümölcs és zöldség mennyisége akár 25-30 százalékkal is elmaradhat a korábbi évek átlagaitól, írja az economedia.ro.

1980 óta az országban az átlaghőmérséklet 0,5-1 Celsius fokkal emelkedett, a melegedés mértéke vidékenként változik. 2070-ig az átlaghőmérséklet további 4,5 fokos melegedés várható. Ez erőteljes stresszhatást jelent majd a növények számára, mivel nagyon megnő majd az olyan trópusi napok száma, amikor az éjszakai hőmérséklet nem csökken 20 fok alá.

Ezeket a problémákat súlyosbítani fogja, hogy a nyári csapadék mennyisége várhatóan 20 százalékkal csökken majd, ellenben szaporodnak majd az extrém meteorológiai jelenségek, például a hatalmas felhőszakadások, melyek szintén károsak a mezőgazdaság számára.

A klímaváltozás leginkább Dobrudzsában, a Román Alföld déli területein és Moldvában lesz negatív hatással a mezőgazdaságra. A tanulmány előrejelzése szerint ezekben a régiókban 11 millió hektárt fenyeget a kiszáradás, 7,5 millió hektárt pedig az elsivatagosodás.    

Kapcsolódók

Kimaradt?