Európa-szerte megtizedeli a termést a kánikula és a szárazság
Nem csupán nálunk, hanem Dél-Európában és Ukrajnában is megszenvedi a mezőgazdaság a szélsőséges időjárást.
Románia déli vidékein a vártnál sokkal kevesebb kukoricát fognak betakarítani a hőség és az aszály miatt. A kormány 500 millió eurót kért az Európai Bizottságtól a gazdák kártalanítására.
A mezőgazdaság a kontinens más vidékein is hasonló problémákkal küzd. Szicíliát az elmúlt két évtized legsúlyosabb szárazsága sújtja, írja az economedia.ro. Ez súlyosan károsította az olasz száraztészták alapanyagául szolgáló durumbúzát, amiből Szicília az országos kereslet 20 százalékát fedezi.
Amennyiben a szárazság az elkövetkező időszakban is folytatódni fog, károsodhat az olajbogyó és a barack is. Egyes szakértők szerint a sziget mezőgazdasági termelése idén 70 százalékkal lehet kisebb a megszokottnál.
Ukrajnát is heteken át tartó kánikula sújtotta júliusban, ami megtizedelte a kukoricát. Az Ukrán Mezőgazdasági Tanács (UAC) becslései szerint idén mindössze 23,4 millió tonna lesz a termés, míg a tavalyi 29,6 millió tonnát tett ki. A legpesszimistább szakértők szerint akár 30 százalékkal is csökkenhet a termés.
A hőség miatt a háború sújtotta országban a megszokottnál két héttel korábban kezdődött az aratás, mostanáig 22 millió tonna gabonát és olajos magvat takarítottak be, adta hírül a Világgazdaság.
A súlyos aszály Magyarországon is betett a kukoricának, a termésátlag a korábbi hektáronkénti 9 tonnáról várhatóan 6,6 tonnára csökken.
Szerencsére Indiából kedvező hírek érkeznek, az idei monszun az átlagosnál bőségesebb csapadékot hozott a szubkontinensre. A szakemberek bőséges rizs- és szójatermésre számítanak, s valószínű, hogy az indiai kormány fel fogja oldani a cukor- és a rizsexportra vonatkozó korlátozásokat, ami jótékony hatással lesz a világpiacra.