Megtizedeli a jövő évi repcetermést az őszi szárazság
A gazdák szerint az őszi vetésnek minimum a fele odalett az elégtelen mennyiségű csapadék miatt.
Még csak októbert mutat a naptár, de a gazdák már panaszkodnak, hogy az őszi szárazság nagy károkat okozott a jövő évi termésben. A termelők szerint a csapadékhiányt főleg a repce sínylette meg.
„Vannak területek, ahol 100 liter csapadék sem esett az elmúlt 200 napban. A repce 70 százaléka ki sem hajtott, 20 százalék kihajtott valahogy, 10 százalék pedig megfelelően fejlődött. Továbbra is vetnek repcét és búzát, de kis területeken. A termesztőknek nincs tőkéjük, mert a tavalyi termést nem tudtál értékesíteni Ukrajna miatt” – idézi az economica.ro Nicu Vasilét, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületei Ligájának (LAPAR) elnökét.
Ennél valamivel optimistább Gheorghe Vlad, a Prodcom szakmai érdekvédelmi szervezet vezetője, aki szerint a jövő évi repcetermés 50 százaléka máris odalett a szárazság miatt.
Az Európai Bizottság szintén borúlátó a repce kilátásait illetően. „A nagyon aszályos körülmények miatt Románia délkeleti és Ukrajna déli területein nagyon károsan befolyásolták a növények csírázását, kihajtását és korai fejlődését, ezért szükség lehet az újbóli vetésre” – olvasható az Európai Bizottság előrejelzésében.
Idén jól termett a repce, legalábbis ez derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kimutatásaiból. Az INS adatai szerint augusztus végéig 641,8 ezer hektárról takarították be a haszonnövényt, ami 38,8 százalékkal haladja meg az előző évi termőterületet. A termés 1,9 millió tonna volt, 70 százalékkal több a tavalyinál.