Elúszott az öntözőberendezéskre szánt uniós támogatás jelentős része

Néhány órával a határidő lejárta előtt a keretösszegnek mindössze 15 százalékát teszik ki a pályázatok.

Július 15-én 16 óráig lehet benyújtani pályázatokat uniós forrásból finanszírozott öntözőberendezésekre. A mezőgazdasági termelőknek hat hónap állt rendelkezésükre a pályázatok elkészítésére a 750 millió euró költségvetésű program keretében, azonban a néhány órával a vége előtt 150 millió euró még gazdára vár, írja a Ziarul Financiar (ZF).Fotó: Pexels

Ez a helyzet nagyrészt annak tudható be, hogy a gazdák nem bíznak a hatóságokban, attól félnek, hiába fektetnek be az öntözőberendezésekbe, ha nem lesz víz azoknak az üzemeltetésére.

“Az emberek hiába fektettek be, és vállalják, hogy 50 fokon ott lesznek a kukoricatáblában, ha aztán a csatornán nem jön a víz, nekik pedig vissza kell fizetniük a pénzt a banknak” – nyilatkozta a ZF-nek Ștefan Gheorgiță, a 600 hektáron gazdálkodó Triagroexim társtulajdonosa.

Marius Gavrea, az ING Bank agrárhitelekért felelős szakértője szerint a jelenlegi kiírásnak nagy hiányossága, hogy csak az öntözéshez szükséges infrastruktúrát (kutak fúrása, víztározó medencék építése, vízórák felszerelése stb.) lehet finanszírozni belőle, a tulajdonképpeni öntözőberendezéseket nem.

Hátrányt jelkent az is, hogy maximum 500 ezer euró értékű beruházásokkal lehet pályázni, aminek a 65 százalékát, vagyis legfeljebb 325 ezer eurót fedeznek uniós forrásból.

A rendelkezésre álló pénz zömét a már létező öntözőberendezések korszerűsítésére lehet felhasználni, újak létrehozására 102 millió eurót szánnak. Ilyen célra 36 mezőgazdasági termelő pályázott, a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökséghez (AFIR) benyújtott projektek összértéke mindössze 15,5 millió euró, ami a keretösszegnek csupán kb. 15 százaléka.

Az idei évre a mezőgazdasági termelők 1,2 millió hektárra kötöttek öntözési szerződést, azonban öntözést csak 500 ezer hektáron végeztek.  

Kapcsolódók

Kimaradt?