Léggömbökkel, speciális repülőgépekkel és esőgenerátorokkal fakasztanánk vizet a felhőkből

Románia még nem rendelkezik ilyenekkel, de már tesztelte őket, s tervezi a beszerzésüket. Előbb-utóbb csak lesz belőle valami.

Héliummal töltött léggömböket, földi generátorokat és speciális repülőgépeket is bevethet Románia az elkövetkező években a csapadékmennyiség növelésére, írja az economica.net. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium a jégeső-elhárító rendszert működtető hatóságon (ASNACP) keresztül már hozzá is kezdett ezen esőcsináló módszereknek a teszteléséhez.Fotó: Agerpres

Az esőhozó repülőgépeket először 2019-ben próbálták ki Romániában, 2021-ben a Bărăgan síkságon, tavaly pedig több országrészben, köztük Arad és Szatmárnémeti térségében is bevetették azokat. „Jelen pillanatban Romániának nincsenek ilyen repülőgépei. Görög és bolgár gépekkel dolgoztunk, együttműködési szerződések alapján. Bulgáriának már két éve vannak milyen repülőgépei” – nyilatkozta az economica.net-nek Gheorghe Căunei, az ASNACP igazgatója.

Elmondása szerint Románia is tervezi nyolc ilyen repülő beszerzését. Ezekre ezüst-jodáttal vagy sóval töltött kilőhető pirotechnikai töltények vannak felszerelve. Ezeket a felhőkbe juttatva beindítják az aeroszol képződést, ami csapadékot eredményez. Az esőcsináló repülőgépeket uniós pénzből szeretnék megvásárolni.

„Az elért eredmények nagyon jók voltak: négyzetméterenként 5-30 liter csapadék” – mondta az igazgató.

A mezőgazdasági tárca tavaly elkezdte a héliummal töltött léggömbök tesztelését is. Franciaországból hoztak öt, ilyenek kilövésére szolgáló berendezést, a kipróbálásukra Cotnari térségében került sor. Ezek a szerkezetek automatikusan lőnek ki egymás után hat héliumos léggömböt, melyeknek egy ezüst-jodáttal vagy sóval töltött komponensük is van.

„A léggömbök használata esetén az eső a fellövés helyétől 5-10 kilométerre keletkezik, a lehulló vízmennyiség, a légkör telítettségétől függően 5-20 liter/négyzetméter. Idén is akarunk héliumos léggömböket használni. szeretnénk kilövő berendezéseket vásárolni, most elemezzük, hogy hova telepítsük majd azokat” – nyilatkozta Gheorghe Căunei.

Tavaly ősszel a tárca elkezdte a földi esőgenerátorok tesztelését is. „Tavaly novemberben Vrancea megyében kipróbáltuk a földi generátorokat is, nagyon jó eredménnyel. Idén szeretnénk 500 automata generátort vásárolni, melyek telefonos távirányítással is működtetehetőek” – mondja az ASNACP vezetője. Egyáltalán nem biztos, hogy ezek már idén nyáron bevethetők lesznek, mivel még csak most van folyamatban a műszaki engedélyeztetésük.

Ezek a generátorok ugyancsak ezüst-jodátot juttatnak a légkörbe, s nagy előnyük, hogy a mezőgazdasági termelők is működtethetik azokat szakemeberek útmutatásai alapján.

Gheorghe Căunei arról is beszámolt, hogy az általa vezetett hatóság dolgozok egy olyan jégeső-elhárító rakéta kifejlesztésén, mely kiadós eső előidézésére is alkalmas.

Romániát 2020-ban és tavaly is súlyos aszály sújtotta, s a meteorológusok szerint a talajban levő vízmennyiség Dobrudzsában, Moldva jelentős részén, valamint Munténia és a Bánság egyes területein jelenleg is kevesebb az optimálisnál.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?