A rendszerváltáskor abbamaradt öntözési nagyberuházást éleszt újjá a román kormány
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret-Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára az Országos Talajjavító Ügynökség (ANIF) – írja az economedia.ro.
Ez Vrancea megye területén húzódik majd. A beruházás becsült értéke 1 milliárd lej, a tervezés és a kivitelezés időtartama 31 hónap. A finanszírozást a központi költségvetésből biztosítják.
A Szeret- Bărăgan csatorna építése a Ceaușescu-éra végén, 1986-ben kezdődött. A terv egy 198 km hosszú, 20 méter széles és 7 méter mély öntözési főcsatorna megépítése volt, mely a moldvai Szeret folyó vizét a Bărăgan síkságra juttatta volna. A délkeleti országrészben elterülő, délről és keletről a Duna árterülete által határolt, sztyeppe jellegű, vízben szegény Bărăgan síkság fontos mezőgazdasági termőterület. A csatornának árvízvédelmi szerepet is szántak, s vízi szállításra is használták volna.
A csatornából csak 5 km épült meg, mely 7 ezer hektár öntözését biztosítja. Az 1989-es rendszerváltást követően a beruházás pénz és politikai akarat híján abbamaradt.
Egy 2012-es becslés szerint a főcsatorna megépítése akkori árakon 3,5 milliárd euróba került volna. A beruházás hozzávetőleg 1,2 millió hektár, a romániai mezőgazdasági termőterület mintegy 10 százalékának az öntözése számára biztosítani vizet.
A román mezőgazdaságot, főleg az ország keleti és déli vidékein 2022-ben és idén is súlyos aszály sújtotta. A szaktárca becslései szerint az idei aszálykárok értéke meghaladja az 1,5 milliárd eurót. A 2023-ban öntözött földterület közel 550 ezer hektár volt.
Nem ez az első, a szocializmus éveiben megszületett, de meg nem valósított, a jelenlegi kormány által újramelegített terv. A Ciolacu-kabinet folytatni szeretné a Bukarest-Duna csatorna építését, s megépítené a tárnicai erőművet.