Meglepő: a munkáltatók kétharmada egyetért a minimálbér növelésével

A vállalkozók negyede elbocsátásokat tervez arra az esetre, ha nőne a minimálbér.

A vállalkozók mindössze 33,3 százaléka ellenzi a minimálbér növelését 2022-ben, derült ki a Kis- és Középvállakozások Országos Tanácsa (CNIPMMR) által végzett felmérésből. A megkérdezettek 22,2 százaléka egyetért azzal, hogy a bruttó minimálbért 200 lejnél nagyobb összeggel növeljék. A munkáltatók 18,5 százaléka 100, 10,3 százaléka 150, 15,7 százaléka pedig 200 lejes bérfejlesztést tart elfogadhatónak.

„A minimálbérnek ez a növekedése reális kell legyen, vagyis a pénz valóban el kell jusson az emberekhez, ami az adóterhek csökkentését vagy az adók befagyasztását jelenti” – nyilatkozta Florin Jianu, a CNIPMMR elnöke. Az üzletember nem tért ki arra,  mit ért az adók befagyasztása alatt.

A felmérés során megszólaltatott munkáltatók közel negyede tervez elbocsátásokat abban az esetben, ha nőne a minimálbér. Nyolc százalékuk a dolgozói létszám növelését tervezi, mondván, a nagyobb bér motiválni fogja az embereket. Ez az indoklás egyébként teljesen értelmetlen, mivel a versenyszférában a fizetések felső szintje nincs szabályozva, egy cég jelenleg is adhat a dolgozóknak vonzó, illetve ösztönző juttatást, a minimálbér szintjétől függetlenül.

A CNIPMMR javaslata az, hogy három év alatt a jelenlegi 2 300 lejről növekedjen 3 ezerre a bruttó minimálbér, azonban az adók értéke maradjon változatlan. A kormány egyelőre nem hozta nyilvánosságra a 2022-es minimálbérrel kapcsolatos elképzeléseit.

Kapcsolódók

Kimaradt?