Megemelné a kormány az értékes ingatlanok és személygépkocsik adóját
Mélyebben a zsebébe kell majd nyúlnia annak, akinek a háza többet ér félmillió, az autója pedig 75 ezer eurónál.
Több mint 180 adóügyi változtatás szerepel abban a tervezetben, mellyel a költségvetési hiányt szeretné csökkenteni a kormány, írja a Ziarul Financiar. Az 50 oldalas dokumentum tartalmát illetően még folynak az alkudozások a két kormánypárt között.
„A költségvetési bevételek hatékony kezelésére és a közköltségek finanszírozására kiutalt források felhasználásának hatékonyabbá tételére vonatkozó adóügyi-költségvetési intézkedések nélkül a becsült költségvetési hiány hozzávetőleg a GDP 6,84 százaléka lesz, ami abszolút értékben 109,44 milliárd lej. Ennek közvetlen hatása volna a költségvetési hiány finanszírozására és a beruházásokra kiutalt összegekre” – olvasható a dokumentumban.
A tervezett intézkedések egy része, mint például az építőipari, a mezőgazdasági és az élelmiszeripari dolgozók adómentességének a megszüntetése, már régóta közszájon forog. Új elem az úgynevezett adóügyi kiigazító (ajustor fiscal). Ez arra szolgál, hogy egy minimálisan kötelező adót állapítson meg a cégek számára, függetlenül azok méretétől.
A tervezet értelmében a cégek esetében a befizetett társasági adó nem lehetnek kisebb a bruttó árbevétel 0,48 százalékánál. Ezt összehasonlítanák a profit 16 százalékával, s a cégnek a nagyobb összeget kellene befizetnie az államkasszába. A bankok esetében a kamatokból és kezelési költségekből származó bruttó bevétel 0,9 százalékával lenne egyenértékű a minimális adó.
Újdonság az is, mikrovállalkozások nem tevékenykedhetnének az informatika területén, mivel a kormány véleménye szerint ezek lényegében a munkaszerződések kiváltására, az adózás elkerülésére szolgálnak.
A kormány az 500 ezer eurónál többet érő ingatlanok esetében az érték 0,3 százalékával megegyező, tehát minimum 1500 eurós adó bevezetését tervezi. Ezt az adót megfizettetnék a 75 ezer eurónál drágább személygépkocsik tulajdonosaival is. A tervezet értelmében a jelenlegi 5 százalékról 9 százalékra nőne a távfűtés ára, ami egyértelműen a szolgáltatás drágulását vonná maga után.