Már a csokoládét is fenyegeti a globális felmelegedés

A világszerte egy gyakoribb és súlyosabb aszályok miatt rövid időn belül drasztikusan csökkenhet a világ kakaóbab termelése.

Elefántcsontpart egy 27 millió lakosú ország Afrikában. Az egyik legfontosabb iparága a kakaótermesztés, amely hatszázezer gazdálkodót foglalkoztat és csaknem a lakosság negyedét tartja el, írja a vg.hu. A szektor a nemzeti GDP 15 százalékát teszi ki. Ám most komoly veszély fenyegeti.Fotó: Pixabay

Az AP News cikke megszólaltatott helyi termelőket is. Jean Baptiste Saleyo, aki több mint 40 éve termeszt kakaót családja többhektárnyi földjén, arról panaszkodott, hogy az idei esőzések kiszámíthatatlansága és az aszályos időszakok miatt attól tart, hogy ő is az éghajlatváltozás áldozatává válhat. Elefántcsontpart a táblás csokoládék alapanyagának csaknem a felét termeli. Bár az országos termelés továbbra is jó úton halad, mivel a megművelt földterületek nagysága egyelőre növekszik, a szakértők szerint a kistermelőknek siralmas lesz az idei szezon.

Ahhoz ugyanis, hogy a kakaófa jó terméshozamot produkáljon, az esőzéseknek a növekedési ciklus megfelelő időpontjában kell érkezniük. A rosszkor érkező csapadék a termés megbetegedését is okozhatja. Sok gazdálkodónk, akik általában 500 kilogrammot szoktak termeszteni, az idén csak 200 kilóra számíthatnak, ami nagy gondot jelent – panaszkodott Jean Yao Brou, az Anouanze szövetkezet főtitkára, amely segít a helyi gazdáknak piacra vinni a termésüket.

A legnagyobb kakaóbab-termelő országok listáján Elefántcsontpart mögött Ghána áll a második helyen. Az éghajlatváltozás a másik afrikai ország kakaótermelőit is nehéz helyzetbe hozta – írta az Evening Standard. A ghánai terméshozam szintén amiatt esett vissza, mert a száraz és az esős évszak eddig kiszámítható váltakozása az éghajlatváltozás következtében sokkal szeszélyesebb lett, a rosszkor érkező eső és a váratlan aszály pedig komoly gondokat okoz.

A kakaóbab termesztéséből élők problémáit tovább tetézi, hogy az ebből származó jövedelmek csökkenése egybeesett a megélhetési költségek emelkedésével, mivel a világszerte megemelkedett infláció az élelmiszerektől a szállításon át az otthonépítéshez szükséges építőanyagokig minden területen begyűrűzött az afrikai országokba is.

A kakaótermesztők keserű élete

A két legnagyobb termelő – Elefántcsontpart és Ghána együttesen a globális termelés több mint felét adják – korábban már összefogott egymással a piaci árak stabilizálása és a gyerekmunka visszaszorítása érdekében – írta az AfricaNews. A megállapodást az indokolta, hogy a Világbank adatai alapján a szektorban dolgozó csaknem egymillió ember több mint a fele a szegénységi küszöb alatt él, azaz naponta kevesebb, mint 1,2 dollárt (kb. 6 lejt) keres.

A kakaóbab termesztés jövőjével kapcsolatos félelmek nem azt jelentik, hogy eltűnhetne a csokoládé a polcokról, azonban az elkövetkező években a világ legkedveltebb édessége nehezebben megfizethetővé válhat.

A világ legnagyobb csokoládégyártói és egyúttal exportőrei európai országok. A világelső Németország, mely 2020-ban közel 5 milliárd dollár értékben exportált csokoládét, megelőzve Belgiumot (3,1 milliárd dollár), Olaszországot (2,1 milliárd dollár) és Lengyelországot (2 milliárd dollár).

Románia a csokoládé világpiacán is jelentéktelen szereplő, a hazai termelés meg sem közelíti a fogyasztást. Tavalyelőtt a kiskereskedelem 4,8 milliárd lej értékű csokoládét értékesített, miközben a termelés mindössze 640 millió lej értékű volt.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?