Az afrikai áramszünetek miatt drágulhat a kakaó

Az elefántcsontparti kakaófeldolgozás májusban a felére, 25.000 tonnára zuhan, júniusban pedig még tovább csökkenhet a világ legnagyobb kakaótermelő ország áramhiánya miatt – számol be a Reuters híradására hivatkozva az Origo.

Az elefántcsontparti áramtermelésben április vége óta bekövetkezett jelentős csökkenés nem csak az ottani háztartások és vállalatok számára jelent hatalmas gondokat és kihívást, hanem a szomszédos nyugat-afrikai országokban, Maliban és Burkina Faso-ban is. Ennek pedig olyan világpiaci hatásai lehetnek, melyek bár elsőre nem nyilvánvalóak, de mégis megjelenhetnek.

Elefántcsontpart ugyanis – Ghána mellett – a világ első számú kakaótermesztő országa, így ami ott a kakaó körül történik, annak a globális piacon is lehetnek következményei.

Elefántcsontpart általában 45–49 ezer tonna kakaóbabot őröl havonta. A feldolgozók szerint a májusi 25.000 tonna után júniusban tovább, 20.000 tonnára csökkenhet ez a mennyiség, ha az áramkimaradás nem áll helyre. Áprilisban még 49.000 tonnát őröltek meg a munkások.

„Lehetetlen lesz teljesíteni az összes exportszerződést, ha a Kávé és Kakaó Tanács nem hosszabbítja meg a szerződések teljesítésének határidejét” – mondta az egyik őrlési vállalat igazgatója. „Mindenki 50 százalékos vagy ennél is kisebb kapacitással dolgozik a hét bizonyos időszakaiban, a vaj termelésével le kellett állnunk” – árulta el egy másik vállalat vezetője.

Ha az áramtermelési probléma hosszabb távon is fennmarad Elefántcsontparton, a kávé- és kakaóbab feldolgozásban fennálló akadozásokat a nemzetközi gazdaság is megérezheti.

(Címplapképi illusztráció forrása: Agerpres)

Kimaradt?