Leszedte a keresztvizet az Európai Bizottság a román kormány gazdaságpolitikájáról
Egyes szakértők szerint elképzelhető, hogy befagyasztják a Románia számára elkülönített uniós források egy részét.
Éles hangú kritikát fogalmaz meg Romániával, pontosabban a bukaresti kormány gazdaságpolitikájával szemben az Európai Bizottság (EB) legfrissebb jelentése. „Románia, mely 2020 óta túlzottdeficit-eljárás alatt áll, nem hozott hatékony intézkedéseket a költségvetés helyzetének javítására” – olvasható a dokumentumban. Az Európai Bizottság azt javasolja az Európai Unió Tanácsának, hogy ezt határozatban mondja ki, írja az economedia.ro.
Hogy egy ilyen határozatnak milyen konkrét következményei lehetnek Romániára nézve, egyelőre nem világos. Mateusz Szczurek, korábbi lengyel pénzügyminiszter úgy véli, hogy a határozat automatikus következménye a Romániának járó uniós források egy részének a befagyasztása lesz. „A valós befagyasztott összeg nagyon kicsi lehet, de Románia számára a hír számottevő piaci következményekkel járhat” – véli a gazdasági szakpolitikus.
Az economedia.ro-nak név nélkül nyilatkozó szakértők szerint nem egyértelmű, hogy az EB vissza fog tartani pénzeket, azonban a hatékony intézkedések hiányának határozatba foglalása egy nagyon erőteljes üzenet, hogy a valós reformok és az államháztartási konszolidáció nem tűrnek halasztást.
Az Európai Unió Tanácsának ezen lépése fokozhatja a nemzetközi pénzpiacok Románia iránti bizalmatlanságát, minek következtében tovább nőhetnek az államháztartási hiány finanszírozásának a már most is hatalmas költségei.
Az Európai Bizottság nem finomkodik Romániával az országos helyreállítási terv (PNRR) tekintetében sem. „A számottevő kihívások miatt Románia helyreállítási terve jelentős késében van” – állapítják meg a jelentés szerzői. A dokumentum szerint ennek okai között az „adminisztráció képességek hiánya” éppúgy szerepel, mint az illetékes intézmények vezetőinek az érdektelensége.
Az uniós testület arra számít, hogy az idei GDP-arányos költségvetési hiány 6,9 százalék lesz, nem pedig 5 százalék, ahogy azt Ciolacuék szajkózzák.
Az Európai Bizottság ismételten arra biztatja Romániát, hogy mutasson be „egy középtávú strukturális költségvetési tervet, s szigorítson az adópolitikán, hogy 2024-ben költségvetési kiigazítást hajthasson végre”. Az EB továbbra is illúziókba ringatja magát, a kormánykoalíció ugyanis ennek épp az ellenkezőjét teszi, két kézzel szórja a nemlétező pénzt a választók lekenyerezése céljából.
„A költségvetési konszolidáció létfontosságú a gazdasági stabilitást fenyegető veszélyek mérséklése céljából” – áll a jelentésben.