Közel négy óra áramszünet jutott 2023-ban egy átlagos hazai fogyasztóra
Az előző évhez képest átlagosan mindössze 2 perccel csökkent az áramszünetek időtartama.
Alig javult valamit az áramszolgáltatás színvonala 2023-ban, írja az economica.net. Az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) adatai szerint tavaly az úgynevezett SAIDI mutató 238 volt, ami azt jelenti, hogy egy átlagos fogyasztónál 238 percen át szünetelt az áramszolgáltatás. Ez mindössze 2 perces, 0,84 százalékos javulást jelent 2022-höz képest.
Egy évvel korábban ennél sokkal jelentősebb volt a javulás, 46 perccel csökkent az áramszünetek időtartama 2021-hez képest.
A 238 percből 134 percig tartottak az előzetesen bejelentett, karbantartási munkák miatti megszakítások, míg a váratlan, meghibásodások miatti áramszünetek 104 percet tettek ki.
Az ANRE adatai azt mutatják, hogy a szolgáltatás minősége régiónként nagyon eltérő volt. A leghosszabb időtartamú, 294 perces áramszünetek a Bánságban voltak, ahol a szolgáltató a PPC, a korábbi Enel, de a PPC nevéhez fűződik a legjobb, mindössze 114 perces eredmény is Munténia régióban.
Az Electrica észak-erdélyi ügyfeleinél 206 percen át szünetelt az áramszolgáltatás tavaly, míg a dél-erdélyieknél hosszabb időn át, 263 percig.
Az előre bejelentett áramszünetek az E.ON által ellátott Moldvában voltak messze a leghosszabbak, 211 percet tettek ki, majd a Bánság következett 189 perccel. Munténiában mindössze 38 percet tartottak a betervezett megszakítások.
A meghibásodások okozta váratlan áramszünetek tekintetében az Electrica teljesített legrosszabbul: Dél-Erdélyben 144 perc volt az időtartamuk, Észak-Munténiában pedig 136 perc. A moldvai fogyasztóknak csak 67,93 percig nem volt áramuk előre nem látható események miatt. Észak-Erdélyben 102 perc volt a váratlan áramszünetek teljes időtartama. A legnagyobb javulás Olténiában és Dél-Erdélyben következett be, ahol 12, illetve 8 százalékkal csökkent a váratlan áramszünetek időtartama az előző évhez képest. Észak-Erdélyben, ahol a magyar fogyasztók elsöprő többsége él, a javulás 4 százalékos volt.
A SAIDI mutató tekintetében nagyon le vagyunk maradva az Európai Unió fejlett nyugati államaitól, melyekben az értéke a 20-100 tartományban helyezkedik el.