Júniusban Romániában csökkent a legnagyobb mértékben az ipari termelés az EU-ban
Az Európai Unióban és az eurózónában is a vártnál nagyobb volt az ipari termelés növekedése idén júniusban májushoz képest, de Románia volt az az ország az EU-ban, ahol a legnagyobb mértékben csökkent – derül ki az Európai Statisztikai Intézet (Eurostat) pénteken közzétett adataiból.
Ezek szerint az ipari termelés az euróövezetben 0,7 százalékkal, az EU-ban pedig 0,6 százalékkal nőtt júniusban májushoz képest. A legnagyobb arányú növekedést Írországban (6,7 százalék) és Máltában (4,8) jegyezték. A legnagyobb mértékű csökkenést Romániában (3,9 százalék) és Belgiumban (2,2) regisztrálták.
Az ipari termelés EU-s szintű növekedése elsősorban a beruházási javak termelésének 2,1 százalékos és az energiatermelés 0,7 százalékos emelkedésének köszönhető.
Éves szinten 2022 júniusában 2021 júniusához képest az ipari termelés az euróövezetben 2,4 százalékkal, az Európai Unióban pedig 3,2 százalékkal nőtt. A tagállamok közül Írországban (25,4 százalék) és Dániában (25) nőtt a legnagyobb mértékben. A legnagyobb csökkenést Belgiumban (mínusz 11,6 százalék), Szlovákiában (mínusz 5,7) és Romániában (mínusz 5,7) regisztrálták. Utóbbi országban az ipari termelés a májusi 2,6 százalékos növekedés után júniusban 3,9 százalékkal esett vissza.
Az euróövezet ipari termelésének júniusi növekedése háromszorosa volt a Reuters által megkérdezett elemzők előrejelzésének, akik az előző hónaphoz képest 0,2 százalékos, éves szinten pedig 0,8 százalékos növekedésre számítottak.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) korábban közzétett adatai szerint júniusban 4,7 százalékkal csökkent az ipari termelés Romániában az előző hónaphoz képest, és 2 százalékkal az előző év azonos időszakához képest.
Az ipari termelés a nyers adatok szerint májushoz képest 4,7 százalékkal csökkent, olyan körülmények között, hogy a villamosenergia-termelés és -ellátás 5,3 százalékkal, a feldolgozóipar 4,8 százalékkal, a bányászat és kőfejtés 0,7 százalékkal mérséklődött. Ugyanebben az időszakban a munkanaphatással korrigált, illetve szezonálisan kiigazított adatok szerint az ipari termelés 3,9 százalékkal csökkent, ami a villamosenergia-termelés és -szolgáltatás, valamint a hő-, gáz-, melegvíz- és légkondicionálás (-4 százalék) és a feldolgozóipar (-2,8) visszaesésével magyarázható. Ezzel szemben a bányászat és kőfejtés 1,6 százalékkal nőtt.
Az előző év azonos hónapjához képest 2022 júniusában az ipari termelés 2 százalékkal csökkent a nyers adatok szerint, mivel visszaesett a termelés a következő ágazatokban: villamosenergia-, gáz-, hő-, melegvíz- és légkondicionáló-szolgáltatás (-8,6 százalék), bányászat és kőfejtés (-4,5 százalék) és feldolgozóipar (-0,8).
Ugyanakkor éves szinten a munkanaphatással korrigált, illetve szezonálisan kiigazított adatok szerint 3,7 százalékkal csökkent az ipari termelés. Ez a villamosenergia-termelés és -szolgáltatás, valamint a hő-, gáz-, melegvíz- és légkondicionálás (-9 százalék), a bányászat és kőfejtés (-5) és a feldolgozóipar (-3,3) visszaesésével magyarázható.
CSAK SAJÁT