Ismét rekordot döntött az euró árfolyama, három nap alatt a harmadikat
Immár 5,1 lej fölött jár az euró hivatalos árfolyama, miközben a valutaváltók már 5,30 lej körüli összeget kérnek 1 euróért.
Csütörtökön is folytatódott a lejnek az euróval és a dollárral szembeni értékvesztése. A Román Nemzeti Bank (BNR) hivatalos árfolyama szerint a közös európai valuta május 8-án 5,1222 lejt ér, 0,231 banival többet, mint egy nappal korábban.
Ez azt jelenti, hogy némileg mérséklődött az árfolyam emelkedése, hiszen kedden 0,603, szerdán pedig 0,613 banival drágult az euró. Hétfőn már csak minimális mértékben, 0,002 banival, de még erősödött is a lej az euróhoz képest, annak köszönhetően, hogy magukat meg nem nevező banki források szerint a BNR hozzávetőleg 2 milliárd eurót dobott piacra a valutatartalékjából azért, hogy szinten tartsa az árfolyamot. Az 5 lejes lélektani határt kedden lépte át az árfolyam, akkor a bukaresti jegybank 5,0378 lejen jegyezte az uniós valutát.
Az euróéval párhuzamosan emelkedett a dollár és az angol font árfolyama is, előbbit 4,5369 lejen, utóbbit pedig 6,0212 lejen jegyzi a Román Nemzeti Bank.
Egyértelmű, hogy az árfolyam elszabadulásának fő oka az elnökválasztás első fordulójának az eredménye, az, hogy az EU-szkeptikus és orosz szimpatizáns George Simion a szavasztok mintegy 40 százalékával toronymagasan az első helyet szerezte meg.
Ugyanakkor Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának a tagja és Dan Suciu, a jegybank szóvivője hangsúlyozták, hogy a tőkemozgás már hetekkel korábban kedvezőtlen fordulatot vett, jóval több tőke távozik az országból, mint amennyi érkezik, ez pedig nagy nyomást helyez az árfolyamra. Ez a befektetők bizalmatlanságát mutatja, amivel a romániai gazdasági helyzetet szemlélik, illetve annak a lehetséges alakulását.
Bár az árfolyam alakulása az utóbbi napokban sokkolta a közvéleményt, tény, hogy az euró csak 2,9 százalékkal erősödött a lejhez képest, ami nemzetközi viszonylatban nem számít extrémnek. Ennél sokkal szokatlanabb, hogy az elmúlt két évben az euró árfolyama lényegében változatlan volt, a 4,97 lejes érték körül mozgott, 2020 óta pedig az uniós deviza mindössze 4 százalékkal erősödött a lejhez képest.
Ugyanebben az időintervallumban a forint több mint 20 százalékot gyengült az euróhoz képest, míg a lengyel zloty, bár hozzávetőleg jelenleg ugyanazon a szinten van, mint öt évvel korábban, jelentős kilengéseket mutatott.
A BNR vezetősége nem tesz közzé a valutaárfolyamok alakulására vonatkozó prognózisokat, míg a hazai pénzügyi elemzők azt jósolják, hogy a hivatalos árfolyam 5,1 lej közelében fog stabilizálódni. Az amerikai JPMorgan bank szakemberei ennél borúlátóbbak, elképzelhetőnek tartják, hogy idén akár 6 lejes szintre kússzon fel az euró.
(Nyitókép: Unsplash)