Hiány lesz idén a világpiacon gabonából, idehaza csak drágulástól kell tartanunk
Az Európai Unió, s azon belül Románia is több búzát, illetve kukoricát termel, mint amennyit felhasznál.
Mintegy 13 millió tonna gabona fog hiányozni idén a világpiacról az ukrajnai háború miatt az amerikai mezőgazdasági minisztérium, az USDA becslései szerint. A legnagyobb, 7 millió tonnás hiány búzából lesz. A világ legnagyobb búza exportőre Oroszország, 2020-ban 37,3 millió tonnát szállított külföldre. Ugyanazon évben Ukrajna az ötödik legnagyobb exportőr volt 18,1 millió tonnával.
Az USDA szerint a megcsappanó ukrán és orosz kivitelt nem tudja majd ellensúlyozni, hogy várhatóan Ausztrália és India is növelni fogja az exportját. 2020-ban előbbi a hatodik, utóbbi pedig a kilencedik legjelentősebb exportőr volt 10,4, illetve 7 millió tonnával.
A világpiacon jelentkező hiány az Európai Unióban, s azon belül Romániában nem okozhat ellátási nehézségeket, mivel az EU sokkal többet termel, mint amennyit elfogyaszt. Az exportőrök Top 10-es világranglistáján két EU-tagállam is szerepel, Franciaország és Németország, összesen kb. 20 millió tonnával. Románia szintén jelentős exportőrnek számít, évi 5-6 millió tonna búzát értékesít külföldön.
Ha hiányt nem is fogunk szenvedni sütőipari termékekben, az biztos, hogy a zsebünk megérzi a háborút. Egy sor országban azonban jelentkezhet hiány, főleg a harmadik világban. A világ legnagyobb importőre Egyiptom, évi kb. 13 millió tonnával, majd Törökország, Indonézia, Kína, Algéria és Banglades következik.
Kukoricából globálisan 6 millió tonnás hiányra számít az USDA, rozsból pedig pár százezer tonnás deficitre. Ukrajna a világ 4. legnagyobb kukorica exportőre volt tavaly, 33,5 millió tonnával, Oroszország pedig a 6. Az EU-ban nem lesz hiány kukoricából sem, mivel a 27 államot számláló közösség a saját fogyasztásánál többet termel. A tavaly termésből 2022 február 6-ig 16,22 millió tonnát exportált az Európai Unió. Ehhez Románia 4,64 millió tonnával járult hozzá.
A világ első számú kukorica importőre Kína, megelőzve Mexikót és Japánt.
Az, hogy a valós hiány mekkora lesz, nagyban függ az ukrajnai helyzet alakulásától. Ha a háború elhúzódik, az ukrajnai mezőgazdasági termelés drasztikusan csökkenhet, ami a prognosztizáltnál jóval nagyobb hiányt eredményezhet a világpiacon.