Harminc százalék fölött volt tavaly a valós infláció
A Versenyhivatal árösszehasonlító portáljának adatai közel 40 százalékos emelkedést mutatnak 2021 októbere és 2023 januárja között.
Decemberben 16,4 százalékos éves inflációt mért az Országos Statisztikai Intézet (INS), ami azt jelenti, hogy a fogyasztó árak átlagosan ennyivel emelkedtek egy év alatt. Az élelmiszerek esetében az INS 22,05 százalékos átlagos drágulást mért. A Ziarul Financiar (ZF) a Versenyhivatal árösszehasonlító portálja (www.monitorulpreturilor.info) segítségével próbálta meg kiszámolni, hogy a valóságban mennyivel drágult az élelem, s a hivatalos inflációs adatnál jóval nagyobb értéket kapott.
A ZF munkatársai 11 termék (tej, fehér kenyér, szénsavmentes ásványvíz, szalámi, csirkehús, üdítő, sör, étolaj, liszt, cukor, tojás) árait hasonlították össze három áruházláncban (Carrefour, Kaufland, Auchan). Minden egyes termékből egy adott márkát vizsgáltak. Viszonyítási alapként 2021 októberét használták, az akkori árakat az idei januáriakkal hasonlították össze.
Az adatok azt mutatták, hogy a vizsgált egy és negyed év alatt a fogyasztói kosár ára közel 40 százalékkal nőtt, nagyobb mértében annál, amennyit az INS mért. Az egyes termékek eltérő mértékben drágultak a három kiskereskedelmi vállalatnál. Az egyiknél az étolaj ára duplájára nőtt, míg egy másikban a tej 70 százalékkal drágult.
A liszt ára 30 százalékkal emelkedett, a kenyéré valamivel kisebb arányban, 25 százalékkal. A legkisebb mértékű, mindössze 15 százalékos drágulás a szalámi esetében következett be.
A statisztikusok 2021 és 2022 decembere között 62,79 százalékos áremelkedést mértek a cukor, 37,46 százalékosat az étolaj, 35,51 százalékosat a tojás, 33 százalékosat a liszt, 30,67 százalékosat a tej és a tejtermékek, s 25,83 százalékosat a kenyér esetében.
A szakemberek szerint az általános drágulás fő oka az energia árának brutális mértékű emelkedése volt.