Georgescu legújabb aranyköpése: 1 lej lehetne az üzemanyag literje

A szomorú az, hogy a lakótelepi sörözőbeli beszélgetések színvonalán álló kijelentést olyan ember tette, aki az ország következő elnöke lehet.

Újabb kapitális ostobasággal rukkolt ki Călin Georgescu, az elnökválasztás második fordulójába a legjobb eredménnyel bekerült jelölt. A politikus a Marius Tucă Show vendége volt, ahol többek között az üzemanyagok áráról értekezett.Dőlnek a nagyobbnál nagyobb ostobaságok Georgescuból | Fotó: Agerpres

„Mi szinte ingyen adhatjuk az energiát. Amennyi kőolajunk van, a kútnál 1 lej lehetne az üzemanyag ára” – jelentette ki Georgescu.

Marius Tucă visszakérdezett, hogy államosításra gondol-e, amire Georgescu a tőle megszokott stílusban, ezoterikus süketeléssel feltupírozott értelmetlen mellébeszéléssel válaszolt.

„Nem merül fel. Én egy stratégiai párbeszédre gondolok. A stratégiai párbeszéd azt jelenti, hogy szétnézel az országodban, s s megérted, hogy milyen erőforrások fognak szerepet játszani a jövőben. Ahhoz pedig, hogy stratégiai párbeszédet folytass, rendelkezned kell a források tulajdonjogával. (...) Ez itt a mi országunk, nem Brüsszeltől kaptuk ajándékba, sem nem Washingtontól. Az Istentől kaptuk ajándékba a szeretet ereje által. Ez egy tény. S mivel így van, bármiről szó lehet, mert a saját országomban vagyok, nem jöhet senki kívülről, hogy megmondja, mint kellene tennem” – idézi Georgescut az economedia.ro.

A hazafiaskodó handabandázásáról elhíresült elnökjelölt ez alkalommal is közönséges ostobaságokkal traktálta a közvéleményt. A valóság az, hogy Románia kőolajtartalékai globális szinten elhanyagolhatóak, ráadásul kimerülőben vannak. Jelenleg a hazai kitermelés a fogyasztásunknak a felét sem fedezi, s évről-évre csökken, mely folyamat az elkövetkező időszakban is folytatódni fog.

A hazai kutaknál a benzin és gázolaj ára is 7 lej fölött van. Ebből több mint 40 százalékot az adók tesznek ki, a többi pedig az alapanyag ára, a feldolgozási költségek és a cég nyeresége. Literenként 1 lej meg sem közelíti az önköltségi árat, arról nem is beszélve, hogy az üzemanyagok után beszedett áfa és jövedéki adó formájában jelentős összeg folyik be az államkasszába. Ennek az elmaradása tovább mélyítené az államháztartás válságát.

1 lejes üzemanyag olyan, valóban hatalmas olajkészletekkel rendelkező országokban sincs, mint Szaúd-Arábia és az Amerikai Egyesült Államok. Előbbiben hozzávetőleg 0,6, utóbbiban pedig 0,8 dollárba kerül a benzin literje, ami 3-3,8 lejnek felel meg.

Kapcsolódók

Kimaradt?