Fitch: súlyos pénzügyi következményei lehetnek a koalíciós válság elhúzódásának
Leronthatják az ország adósosztályzatát a hitelminősítők a belpolitikai válság miatt.
A kormánykoalíció szétesése megzavarná a költségvetés stabilizálását célzó erőfeszítéseket, ami negatív kihatással lenne az ország adósbesorolására, állapítja meg a világ egyik vezető hitelminősítő intézete, a Fitch. A cég helyzetértékelése szerint, amennyiben a PNL és az USR-Plus konfliktusa nem rendeződik kisebbségi liberális vagy PSD kormányzásra kerülhet sor. Mindkét esetben kétséges, hogy sikerülne megfelelő módon megvalósítani a szükséges reformokat az egészségügy, a bérezés, a nyugdíjügy és az igazságszolgáltatás területén, vélik a cég elemzői.
Az elhúzódó kormány-, illetve koalíciós válság hátráltatná az helyreállítási tervnek az Európai Bizottság általi elfogadását is. A politikai instabilitás alááshatja az államháztartás stabilizálását is, hangsúlyozza a Fitch. A kormánynak merész célkitűzései vannak ezen a téren, 2024-re 3 százalék alá szeretné leszorítani a költségvetési hiányt, ami nem kis feladat.
Amennyiben nem sikerülne a tervezett mértékben csökkenteni a deficitet, az tükröződne Románia adósbesorolásában, ami jelenleg sem túl fényes. A Fitch már korábban is világossá tette, hogy az ország minősítése elsősorban az államháztartás állapotától függ.
Románia hosszútávú adósosztályzata a Fitchnél jelenleg BBB-. Ez az alsó-közép kategória legalacsonyabb szintjének felel meg, alatt már a befektetésre nem ajánlott, spekulatív szint található. A Fitch legközelebb október 22-én fogja aktualizálni Románia besorolását.
Amennyiben rontana a jelenlegi besoroláson, az súlyos következményekkel járna az államháztartás számára, mivel a kormány drágábban jutna hitelekhez a nemzetközi pénzpiacon.
Az adósbesorolás azt jelzi a befektetők számára, hogy egy adott országnak milyenek a hiteltörlesztési képességei, mekkora kockázatot jelent hitelezni neki.
(Nyitókép: fitchratings.com)