Ez a bizonyíték rá, hogy a multik kiszivattyúzzák a profitot az országból

A multik zöme sokkal kevésbé nyereséges Romániában, mint azokban az országokban, ahol kevesebbet kell adózni a profit után.

Jól járna Románia a globális minimumadó bevezetésével, mivel a multinacionális vállalatok hazai leányvállalatai százalékosan jóval kevesebb profitot könyvelnek el, mint az anyacégek, írja a Ziarul Financiar (ZF). A globális minimumadó azt feltételezné, hogy a multiknak a nyereségük minimum 15 százalékát kellene befizetniük társasági adó formájában abban az országban, ahol megtermelték a profitot.Fotó: Pixabay

A ZF 15 multinacionális vállalat gazdálkodási adatait hasonlította össze, s több nagyságrendű eltéréseket is talált a globális és a helyi profitabilitás tekintetében. A világ egyik legnagyobb, általános fogyasztási javakat gyártó cége, a Procter&Gamble profitrátája Romániában 1,7 százalékos volt 2020-ban, míg globálisan ennek a tizenegyszerese, 18,5 százalék. Ennek a magyarázata az, hogy a Romániában megtermelt nyereséget, könyvelési manőverek révén olyan országokba viszik át, ahol kevesebb adót kell utána fizetni.     

Egyértelműen hasonló trükkökkel operál az Unilever, a PepsiCo és a Mondelez ez. Ezen három nagyvállalat nyereségessége idehaza mindössze 1,2, 0,5, illetve 0,8 százalék, míg globálisan 12, 10, illetve 13,5 százalék. Nagyfokú naivitás volna azt hinni, hogy ugyanazon üzleti modell alapján Romániában huszadannyira nyereséges dolog cukrozott üdítőitalokat gyártani és forgalmazni, mint a világ más országaiban.

A Coca-Cola, a L`Oreal, a Colgate-Palmolive, a Danone, a Nestle, a Beiersdorf és a Reckitt Benkiser is lényegesen kevésbé nyereséges Romániában, mint globális szinten. A vizsgált multik között csak három olyan van - Heineken, Asahi, Lactalis, Friesland Campina - , melyek profitábilisabbak Romániában, mint nemzetközi szinten.

A vizsgált nagyvállalatok zöme, bár nagyon sikeresen működik Romániában, s milliárdos bevételeket ér el, mindössze pár millió profitot számol el. Erre jó példa a Procter&Gamble Distribution, melynek 2021-ben 1,86 milliárd lejes árbevétele volt, ám a könyvelésükben mindössze 21,8 millió lej jelent meg nyereségként. Ennek 16 százalékát fizette be adó formájában, vagyis 3,5 millió lejt, ami egy ekkora cég esetében nevetséges összeg.                                                                                                  

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?