Energetika: az EU a legjobb úton van afelé, hogy az orosz függést kínaira cserélje

Európa rohamtempóban állna át a megújuló energiaforrások, így a napenergia használatára, azonban a napelemek gyártása terén globálisan jelentéktelen tényező.

Az Európai Unió erőfeszítéseket tesz az orosz gáztól való függés csökkentésére, ami azonban egy másik, Kínával szembeni függés létrejöttével jár. Az orosz gázról való leválás egyik eleme a fosszilis energiahordozóknak megújuló forrásokkal, köztük napenergiával való helyettesítése. Az EU-tagállamok napelem termelése azonban távolról sem fedezi a rohamosan növekvő keresletet.Fotó: Pixabay

„Európa évtizedeken át az olcsó orosz energiára támaszkodott, Oroszország pedig megelégedett annyival, hogy olcsó gázt és kőolajat szállítson, cserébe a politikai befolyásért. Most azonban ez a kapcsolat összeomlott, az EU pedig végre felébredt, és meglátta a veszélyt, melyet egy autoriter rendszertől való energetikai függés jelent. Azonban, miközben Európa kínlódik, hogy megszabaduljon az Oroszországtól való függéstől, az alternatív energiaforrások utána hajszában azt kockáztatja, hogy függővé váljon egy mások tekintélyuralmi államtól, Kínától” – olvasható a Yahoo Finance által közzétett elemzésben.

Az Eurostat adatai szerint 2021-ben az EU11,2 milliárd euró értékben importált napelemeket. Ez 40 százalékos növekedést jelent a 2020-as behozatalhoz képest. Az import 89 százaléka Kínából érkezett, míg Japán, az Egyesült Államok, Tajvan és Malajzia részesedése 2-2 százalék volt, írja a Ziarul Financiar.

A Kínától való függés fokozódik, 2022 első nyolc hónapjában ugyanis az onnan érkező napelemek értéke már 16 milliárd euró volt, szemben az egy évvel korábbi 7,2 milliárddal. A tajvani InfoLink tanácsadó cég adatai szerint az első félévben az EU 42,4 GW összteljesítményű napelemet vásárolt Kínából, 137 százalékkal többet, mint 2021 azonos időszakában.

Az InfoLink szerint azonban ez a robbanásszerű növekedés részben annak a következménye, hogy az európai vállalatok raktárkészletet halmoznak fel napelemekből. A cégek arra reagáltak, hogy a fokozódó kereslet miatt a kínai gyártók korábban a rendeléstől számított három hét alatt szállítottak, ami időközben hat hónapra nőtt.

Az, hogy Kína az EU legnagyobb napelem beszállítója nem véletlen, ugyanis a kelet-ázsiai ország adja a globális termelés 75 százalékát. Ezzel szemben Európa, mely élen jár a megújuló energiaforrásokra való átállásban, mindössze 2,8 százalékkal járul hozzá a világ össztermeléséhez.

Romániában a naperőművek beépített teljesítménye 1392 MW, ami az országos energiatermelési kapacitás 7,5 százalékának felel meg.

Kapcsolódók

Kimaradt?