banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Romániára is hatással lesz az orosz olajembargó, de Iohannis szerint „megtalálják a megoldást”

Az utolsó pillanatig tartanak majd az szóló egyeztetések Románia schengeni csatlakozásáról, ami szerepel az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsa csütörtöki ülésének napirendjén – jelentette ki kedden Klaus Iohannis. Az államfő a tiranai EU–Nyugat-Balkán csúcs előtt nyilatkozott az újságíróknak.

Klaus Iohannis Tiranában nyilatkozott | Fotó: presidency.roIohannis elmondta, hogy még folynak az egyeztetések a tagállamok között Románia schengeni csatlakozásáról, és Bukarest „az utolsó pillanatig” ki fog tartani az álláspontja mellett a kedvező döntés reményében. Iohannis közlése szerint a román csatlakozást ellenző Ausztriával is „az utolsó pillanatig” tárgyalnak.

Arról a lehetőségről, hogy az Európai Unió Tanácsa ne csomagban, hanem külön-külön döntsön Románia és Bulgária felvételéről a belső határellenőrzések nélküli térségbe, az államfő kijelentette: szerinte megoldást lehet majd találni egy olyan döntésre, amely mindkét országnak megfelel.

Klaus Iohannis azt is kijelentette, hogy a tengeren szállított orosz nyersolajra vonatkozó uniós embargó Romániára is kihat, de a kormány meg fogja találni a megfelelő megoldásokat. „Világos, hogy lesznek következményei, de a kormány foglalkozik az üggyel, és mint eddig, ebben az esetben is biztosan megtalálja a lakosság védelmét szolgáló megoldást” – válaszolta az államfő az albán fővárosban zajló csúcstalálkozó előtt arra a kérdésre, hogyan érinti az embargó Romániát és szükséges-e emiatt az üzemanyagár-kompenzáció meghosszabbítása.

Az Európai Unió, a Franciaországot, Németországot, Olaszországot, Japánt, az Egyesült Királyságot, az Egyesült Államokat és Kanadát tömörítő G7-csoport és Ausztrália szombaton állapodott meg az orosz kőolajra bevezetett árplafonról. Az intézkedés hétfőn lépett életbe, akárcsak az Európai Unió hatodik szankciós csomagjában rögzített, a tengeren szállított orosz olajra vonatkozó embargó.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?