Egyre több cég válik fizetésképtelenné

Az építő- és a textiliparban, valamint a készruha- és a cipőgyártás terén vannak a legnagyobb problémák.

Az első félévben 16 százalékkal nőtt a fizetésképtelen cégek száma 2021 azonos időszakához képest, írja a Ziarul Financiar. A Coface nemzetközi hitelbiztosító adatai szerint június 30-ig 3510 cég vált fizetésképtelenné. Ez nem csak a tavalyi számnál több, de 6 százalékkal meghaladja a 2019-es adatot is.Fotó: Pixabay

A legtöbb, fizetési kötelezettségeinek eleget tenni nem tudó vállalkozás az építőipar területén működik, szám szerint 710. A másik két leginkább érintett ágazat a kiskereskedelem (467 cég) és a nagybani kereskedelem (407). A fizetésképtelenné vált cégek tartozásainak összértéke 2,7 milliárd lej. Ez 36 százalékkal haladja meg a tavalyi év azonos időszakának az összegét, s megközelíti a teljes 2020-as év során fizetésképtelenné vált cégek által okozott veszteségek értékét.

„2022 első félévének az adataiból egy kihívásokkal teli gazdasági környezet képe bontakozik ki. Az első félév fizetésképtelenségei visszaigazolják a feszültségeket, melyen keresztülmennek a cégek, miközben alkalmazkodni próbálnak a folyamatos változásban levő környezethez. Ebben a bizonytalanságokkal és kihívásokkal teli üzleti környezetben a tevékenységüket felfüggesztő cégek száma valószínűleg kétszámjegyű növekedést mutat majd” – nyilatkozta Alina Popa, a Coface Románia igazgatója.

A kis- és a nagybani kereskedelem területén a fizetésképtelenné vált cégek száma viszonylag stabil a tavalyi évvel összehasonlítva. Az építőipar terén ellenben sokat romlott a helyzet, közel 50 százalékkal nőtt a forgótőke nélkül maradt vállalkozások száma. Ez annak a következménye, hogy az ágazaton belül viszonylag nagy az eladósodottság, ráadásul sokkal nehezebben lehet ingatlanhitelhez jutni a megugrott kamatok miatt.

Ha a fizetésképtelenségek számát az adott ágazatban működő cégek számához arányítjuk, akkor a textilipar, a készruha-, valamint a cipőgyártás állnak a legrosszabbul. Ezen ágazatokban minden 1000 cégből 24 fizetésképtelenné vált az első félévben. Ez az arány háromszor rosszabb az országos átlagnál.

„A vállalkozói szférát tökéletes vihar sújtja: a növekvő bérek és az inflációs nyomás miatt feszültségek vannak a munkaerőpiacon, nyomás alatt van a profitráta is, megnőttek a finanszírozási költségek, logisztikai problémák vannak, a geopolitikai környezet pedig teljesen instabil” – összegzi a helyzetet Iancu Guda, a Coface szolgáltatási igazgatója, aki arra számít, hogy a második félévben tovább fog nőni a fizetésképtelenné váló cégek száma.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?