Egyre inkább hitelből él az ország
Csak a koronavírus-járvány első évében volt Románia jobban rászorulva a kölcsönökre, mint idén.
Az első negyedévben minden, a kormány által elköltött 100 lejből 22,4 lej hitelből származott, írja a profit.ro. Ennél rosszabb helyzetben csak 2020-ban volt az államháztartás, amikor a koronavírus-járvány miatt részben leállt a gazdaság, akkor a hitelek a kiadások 23,98 százalékát fedezték. Tavaly az állami kiadások 21 százalékát kellett kölcsönökkel lefedni, vagyis idén romlott az államháztartás állapota.
Az elmúlt évek költségvetési végrehajtási adatai jól mutatják, hogy milyen drámai mértékben adósodik el az ország. 2015-ben a kormányzati kiadásoknak még csak 3,96 százalékát kellett hitelből fedezni, s 2018-ban is csak a 8,34 százalékát. 2019-re ez az arány 13,14 százalékra emelkedett. A 2020-as csúcs után csökkenő pályára állt a hitelek részaránya, 2023-ban már csak az állami kiadások 14,75 százalékát tette ki. Tavaly aztán robbanásszerűen megugrott, aminek az oka az volt, hogy az első Ciolacu-kormány úgy emelt közalkalmazotti béreket és nyugdíjakat, hogy nem volt rá pénzügyi fedezete.
Az, hogy milyen siralmas állapotban van Románia államháztartása, kiderül a nemzetközi összehasonlításból is. Az Európai Unió tagállamai teljes tavalyi kiadásainak 6,5 százalékát fedezték kölcsönből a kormányok, ennyi tehát az uniós átlag. A romániai érték ennek több mint háromszorosa.
A tagállamok között, rajtunk kívül, csak négy olyan volt, ahol a kiadási deficit meghaladta a 10 százalékot, de a 20-at meg sem közelítette: Lengyelország (13,4 százalék), Szlovákia (11,3 százalék), Magyarország (10,4 százalék) és Franciaország (10,2 százalék). Bulgáriát, az EU legszegényebb államát sokkal felelősebben gondolkodó politikusok vezetik, mint Romániát, ott ugyanis a kormányzati kiadások 7,5 százalékát kell csak hitelből állni. Az egykori szocialista országok közül Szlovénia áll a legjobban, ahol tavaly az állami kiadások mindössze 1,5 százalékára kellett kölcsönt felvenni, de a kiadási deficit a három balti államban sem éri le a 4 százalékot.
Január 1. és március 31. között a bukaresti kormány kiadásai 184,98 milliárd lejt tettek ki, míg a költségvetési hiány 43,66 milliárdot. A GDP-arányos deficit értéke március végén 2,28 százalék volt. Ez katasztrofális adat, rosszabb, mint a tavalyi, amikor 8,65 százalékos költségvetési hiánnyal zártuk az évet. Az időközben felbomlott második Ciolacu-kabinet célja az volt, hogy idén 7 százalékra szorítsa le a deficitet, ami megszorító intézkedések nélkül kivitelezhetetlen.