Az EU-ban Romániának volt tavaly a legnagyobb költségvetési hiánya
Katasztrofális állapotokat teremtett az államháztartásban Ciolacuék választási pénzosztogatása.
Az Eurostat adatai egyértelműen mutatják, milyen katasztrofális pénzügyi- és gazdaságpolitikát folytatott az első Ciolacu-kormány. Az Európai Bizottság által közzétett adatok szerint az EU-ban Románia zárta a messze legnagyobb, 9,3 százalékos költségvetési hiánnyal a tavalyi évet, adta hírül a profit.ro.
Ez azért tér el a kormány által közölt, 8,65 százalékos deficitadattól, mert más módszertannak számolták ki. Az egyik különbség az, hogy az uniós módszertan azokat a számlákat is figyelembe veszi, melyeknek a kifizetését áttolják a következő évre, mely trükköt a mindenkori román kormányok előszeretettel alkalmazzák, hogy a valósnál kisebbnek láttassák a deficitet.
A második legnagyobb, 6,6 százalékos deficitet Lengyelország produkálta, majd Franciaország (5,8 százalék) és Szlovákia (5,3 százalék) következik. Az Európai Unióban 3,2 százalék volt az átlagos költségvetési hiány 2024-ben, ami 0,3 százalékpontos javulás jelent az előző évhez képest.
Egy sor tagállam pozitív költségvetési egyenleggel zárta a tavalyi évet. Dániában a kormányzati bevételek 4,5 százalékkal haladták meg a kiadásokat, Írországban és Cipruson 4,3, Görögországban 1,3, Luxemburgban 1, Portugáliában pedig 0,7 százalékkal.
A tavalyi pluszos költségvetés ellenére még mindig Görögország a legeladósodottabb tagállam, az adósságállomány a GDP 153,6 százalékát teszi ki. Az eladósodottsági rangsorban Olaszország (135,3 százalék), Franciaország (113 százalék), Belgium (104,7) és Spanyolország (101,8) következik.
A legkevésbé eladósodott uniós államok Észtország (23,6 százalék), Bulgária (24,1 százalék), Luxemburg (26,3 százalék), Dánia (31,1 százalék), Svédország (33,5) és Litvánia (38,2). Az év végén Románia adósságállománya a GDP 54,8 százalékának felelt meg.