banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Egy lej sem szerepel az energiaszámlák kompenzálására a 2024-es költségvetésben

Pedig a kormány jelenleg is 3,7 milliárd lejjel tartozik a szolgáltatóknak, amiben a novemberi és decemberi kompenzáció összege nincs benne.

Sebtében összetákolta a kormány a 2024-es költségvetés tervezetét, mely szemernyivel sem tűnik jobbnak az idei, rég megbukott büdzsénél, sőt. A Ciolacu-kabinet úgynevezett pénzügyi szakpolitikusai vagy kifelejtették a költségvetésből az energetikai ársapka miatt fizetendő kompenzáció anyagi fedezetét vagy úgy gondolták, hogy inkább nem foglalják bele, mert így jobban mutat a kiadási oldal.Fotó: Agerpres

„A Pénzügyminisztérium úgy döntött, hogy nem vesz tudomást a problémáról és a Románia valamennyi polgárát érintő valós veszélyről, mégpedig, hogy nem részesülnek majd energiaszolgáltatásban. A közvitára bocsátott költségvetés-tervezet olyan tudatlanságnak a bizonysága, melynek levét a fogyasztók isszák majd meg. Nagy a veszélye a szolgáltatók fizetésképtelenné válásának, ami az egész energetikai szektort érinteni fogja” – idézi az economedia.ro Daniela Dărăbant, az energiaszolgáltatók szakmai érdekvédelmi szervezetének (ACUE) az ügyvezető elnökét.

Az ACUE emlékeztet rá, hogy jelen pillanatban az Energiaügyi Minisztérium 1,9 milliárd lejjel tartozik a szolgáltatóknak, az Országos Kifizetési és Szociális Felügyeleti Ügynökség (ANPIS) pedig 1,8 milliárddal. Ez összesen 3,7 milliárd lej, amit 2024 folyamán kellene átutalni az érintett cégeknek.

Ehhez jön majd a jövő évi, jópár milliárd lejes számla, a földgáz és a villanyáram hatósági árszabályozása ugyanis 2025 tavaszáig érvényben van.

„Az ársapka után fizetendő kompenzáció költségvetésének a hiánya súlyosan veszélyezteti az energiának a szolgáltatók általi beszerzését, ezáltal pedig a háztartások és a cégek biztonságos áram- és gázellátását télvíz idején, s egyúttal a nemzeti és az európai törvények áthágását jelenti” – olvasható az ACUE állásfoglalásában. A szervezet felszólítja a kormányt, tisztázza, hogy fenntartja-e 2024-ben a hatósági energiaárat, ha pedig igen, akkor miből szándékozik megtéríteni a szolgáltatók veszteségeit.

Novemberig az ANRE 22,45 milliárd lej értékű kompenzáció kifizetését hagyta jóvá, ennyi volt a különbség az energia beszerzési ára és a fogyasztóknak kiszámlázott összeg között.  

Kapcsolódók

Kimaradt?