Dominic Fritz : Nehéz tél elé néznek a romániai városok

A kormány által bevezetett árplafon miatt problémás a távfűtéshez szükséges gázmennyiség lekötése.

„Arra számítok, hogy nagyon nehéz tél elé néz Európa és a romániai városok is” – jelentette ki Dominic Fritz temesvári polgármester a Ziarul Financiar gazdasági napilapnak. Ennek ellenére, az önkormányzati vezető szerint a bánsági nagyvárosban nem fognak megismétlődni a tavaly téli helyzet, amikor akadozott a távfűtés.Fotó: Pixabay

„Annak köszönhetően, hogy a Colterm (az önkormányzat távfűtési vállalata – szerk. megj.) csődvédelem alá került, nem kell törlesztenie a múltbeli adósságait, a bevételeit arra fordíthatja, hogy szenet halmozzon fel télre. Ezzel párhuzamosan 16 millió lejt fordítunk a kazánok javítására, hogy ne kelljen majd leállni, ha elromlik valami” – nyilatkozta a polgármester.

Dominic Fritz dicsérte a kormány által bevezetett árplafont, aminek köszönhetően a város az elmúlt télhez képest dupla áron vásárolhat gázt, de legalább nem három-négyszeres áron.

Az energiaárak kormányzati szabályozásának azonban negatív hatásai is vannak, amint Nagyváradon tapasztalják. A helyi távfűtési vállalat, a Termoficare Oradea már két alkalommal próbált meg lekötni gázt az előttünk álló fűtési szezonra, a versenytárgyalásokat azonban érdeklődők hiányában nem lehetett megtartani.

„A szolgáltatók nem jönnek a versenytárgyalásokra. Most 370 lej/MWh körül van a gáz ára, a kormány által bevezetett árplafon pedig 250 lej/MWh 2023 áprilisáig. Nem jönnek, mert 5 hónapot is kellene várniuk, hogy megkapják az árkülönbözetet” – nyilatkozta a Bihoreanul hetilapnak Călin Ungur, a vállalat igazgatója.

A Termoficare Oradea vezetősége most azt fontolgatja, hogy piaci áron vásároljon földgázt. Ehhez bankhitelt kellene felvennie, mivel hosszú hónapokba telik, amíg a kormány megtéríti az árplafon és a valós ár közti különbséget.

Temesvártól eltérően, Nagyváradon nem létezik a szén alternatívája. „A szénhez nem tudunk visszatérni. A 2016-os, gázra való átállás óta tönkrementek a kazánok, a fűtőanyag részleg, a szállítószalagok, minden. (…) A kazánnak nincs kénszűrő berendezése. Környezetvédelmi okokból sosem kapnánk meg a működési engedélyt” – mondja az igazgató.

A távfűtési vállalat mostanáig csak a télre szükséges gázmennyiség 60 százalékát tudta leszerződni.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?