Csak az élelmiszerimportot táplálják az uniós mezőgazdasági támogatások
A csatlakozásunk óta 33,3 milliárd euróval több élelmiszert importáltunk annál, amennyit exportáltunk.
Románia 2007-ben csatlakozott az Európai Unióhoz, s azóta 50 milliárd euró érkezett Brüsszelből a mezőgazdaság számára. Ennek egy részét szubvenciók tették ki, egy részét pedig a beruházások ösztönzésére szánták. A mezőgazdasági termelők több mint 2 milliárd euró összértékű szubvenciót kapnak évről-évre, azonban a rengeteg pénznek nem sok látható eredménye van, írja a Ziarul Financiar.
Az utóbbi 18 évben 70,5 milliárd euró értékben exportáltunk mezőgazdasági és élelmiszeripari termékeket, derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból. A baj az, hogy az importunk 103,8 milliárd euró volt, amiből 33,3 milliárd eurós külkereskedelmi hiány keletkezett.
Még nagyobb gond, hogy a deficit bő egy évtized alatt többszörösére nőtt. Az uniós integrációnk évében 2 milliárd euróval több élelmiszert és mezőgazdasági terméket vásároltunk külföldről annál, amennyit kiszállítottunk, azonban 2013-ra ez 0,3 milliárdra csökkent. A mérleg kedvező alakulása főleg a kivitel lendületes növekedésének volt az eredménye, mely hat év alatt 0,6 milliárd euróról 3,5 milliárdra nőtt.
A külkereskedelmi deficit 2014-ben is csak 0,4 milliárd euró volt, egy évre rá azonban már 1 milliárd, ami 2019-re megduplázódott, 2023-ra 3,2 milliárdra, tavaly pedig 4,8 milliárd euróra emelkedett. Florin Barbu mezőgazdasági miniszter állítja, hogy csak 3 milliárd euró volt a deficit értéke, azonban a hivatalos statisztikai adatok megcáfolják.
Az INS kimutatásai a valósnál kedvezőbb színben láttatják a helyzetet, mivel a szomorú valóság az, hogy a tavalyi 6,6 milliárd eurós export javát a búza, a kukorica, a napraforgó és az élőállat tette ki, miközben külföldről főleg feldolgozott élelmiszert vásároltunk.
Románia jelenleg csak étolajból, mézből és juhhúsból termel többet annál, amennyit elfogyaszt, csirkéből pedig szinte fedezzük a belső fogyasztást, azonban minden másból importra szorulunk. Miközben az unió legnagyobb búzatermelői közé tartozunk, mely terményből évi több millió tonnát exportálunk, mélyhűtött pékáruból, főleg kenyérből, jelentős mennyiséget importálunk.
Közel két évtized alatt, függetlenül attól, hogy épp milyen koalíció volt kormányon, a mezőgazdasági minisztérium képtelen volt kidolgozni egy működő stratégiát az ország élelmiszerbiztonságának a megvalósítására.
CSAK SAJÁT