Blue Air-botrány: 300 millió lejt bukik a kormány a fapados légitársaság várható csődjén
Hosszú ideje köztudomású volt, hogy a csőd felé lavíroz a román fapados légitársaság, melyben az államnak 75 százalékos részesedése van.
Több ezer utas rekedt hazai és külföldi reptereken szeptember 6-án azt követően, hogy a Blue Air diszkont légitársaság szeptember 12-ig felfüggesztette valamennyi járatát. A romániai fapados társaság azt követően döntött így, hogy a Környezetvédelmi, Víz- és Erdőgazdálkodási Minisztérium – pontosabban a Környzetvédelmi Alap – egy 28 millió lejes tartozás miatt zárolta a bankszámláit.
A történtek csak azokra hatottak a meglepetés erejével, akik nem követték a Blue Air háza táján zajló történéseket, a cég ugyanis már hosszú ideje a csőd szélén táncol.
A társaság 2004-ben jött létre, induláskor 35 alkalmazottja és egyetlen gépe volt. A cég éveken át lendületesen fejlődött, 2016-ban már több repülőgépe volt, mint az állami légitársaságnak, a Taromnak. Mindez a forgalomban is megmutatkozott: 2013-ban az árbevétele még csak 140 millió lej volt, 2019-re azonban 2,187 milliárd lejre nőtt. Ezzel párhuzamosan gyarapodott az alkalmazottak létszáma is, hat év alatt 437-ről 1145 főre emelkedett. A látványos fejlődés ellenére a Blue Air Aviation Rt. stabilan veszteséges volt, 2013 óta egyetlen egyszer zárta nyereséggel az évet.
A nagy bajok 2020-ban kezdődtek, amikor a koronavírus-járvány padlóra küldte a légiközlekedést. A bevételek zuhanása miatt a Blue Air kritikus helyzetbe került, részben azért, mert volt egy törlesztésre váró 160 millió eurós hitele. Hogy elkerülje a fizetésképtelenséget, a 139/2020-as sürgősségi rendelettel a kormány 300 millió lejes hitelt nyújtott hatéves futamidőre a fapados társaságnak az állami tulajdonban levő Exim Bankon keresztül.
Kapcsolódó
A Blue Air Aviation részvényeinek 75 százalékát, hat repülőgépet és egy erdőt kínált garanciaként a kölcsönért, s a hitelszerződés és az arra vonatkozó 862/2020-as kormányhatározat értelmében a kabinet két vétójoggal rendelkező tagot delegálhatott a vállalat igazgatótanácsába. Ezzel a Blue Air lényegében állami ellenőrzés alá került, legalábbis elméletben.
Az állami támogatás ellenére a fapados társaság gondjai súlyosbodtak: 2020-ban az árbevétele az előzi évinek a negyedére, 537 millió lejre csökkent, az adósságállománya ellenben 870 millió lejre nőtt. A 2021-es év pénzügyi adatait a cég nem hozta nyilvánosságra, de minden bizonnyal siralmasak.
Rekordösszegű bírság
Idén tavasszal hatalmas botrány robbant ki a Blue Air körül azt követően, hogy kiderült, utasok tízezreit károsította meg. 2021 áprilisa és 2022 áprilisa között a cég 11 ezernél több járatot törölt, s 73 ezer ügyfélnek nem térítette vissza a jegy árát. Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) ezért júniusban minden idők legnagyobb bírságát szabta ki a vállalatra, kétmillió euró értékben.
Horia Constantinescu, az ANPC elnöke akkor azt nyilatkozta, hogy információi szerint a Blue Air alkalmazottai három hónapja nem kaptak fizetést, s kifejtette, hogy véleménye szerint a cég rövidesen csődbe megy. Májusban hasonlóképpen nyilatkozott Váradi József, a Wizz Air vezérigazgatója, mondván, a Blue Air és a Tarom „technikai csődben vannak, de kormány- ás állami támogatásokkal életben tartják őket.”
Kapcsolódó
Azzal, hogy a Blue Air háza táján nagy bajok vannak, a kormány illetékesei is tisztában lehettek – véli Cătălin Drulă korábbi szállításügyi miniszter. Amint azt az EuroNews-nak kifejtette, erre utal, hogy a 862-es kormányrendelet törvényerőre emelése során a parlament PSD-s képviselői a Blue Air állami részesedését a Szállításügyi Minisztériumtól az Állami Vagyonkezelő Hatósághoz (AAAS) utalták át, mintegy felmentve Sorin Grindeanu tárcavezetőt mindennemű felelősség alól.
Bár azt ígérte, hogy szeptember 12-én újraindítja a járatait, biztosnak látszik, hogy a Blue Air napjai meg vannak számlálva. Ez egyúttal azt jelenti, hogy a kormány futhat a pénze után, a 300 milliós hitel garanciáját képező repülőgépek és az erdő ugyanis állítólag meg sem közelíti a fapadosnak nyújtott kölcsön értékét. Természetesen hoppon maradnak azok a tízezrek is, akik a légitársaság utóbb törölt járataira váltottak jegyet.
CSAK SAJÁT