Beszáll a francia állam az új erdélyi erőmű megépítésébe

Korábban egy japán nagyvállalattal írtak alá memorandumot az erőműről, de semmi sem lett a dologból.  

A Hidroelectrica részvényeseinek közgyűlése jóváhagyta egy vegyesvállalat létrehozását a francia Électricité de France (EDF) céggel, adta hírül az economedia.ro. A társulás célja egy vízerőmű építése az Erdélyi-Szigethegységben található Tárnicán. A vegyesvállalatban mindkét partner 50 százalékos részesedéssel fog rendelkezni.

A tárnicai vízerőmű ötlete a Ceaușescu-rezsimben, a 70-es évek végén született meg, a rendszerváltást követően azonban, a finanszírozási problémák miatt lekerült a napirendről. A projekt néhány évvel ezelőtt került ismét reflektorfénybe, amikor Sebastian Burduja vezette az energiaügyi tárcát.  A tárnicai vízgyűjtő | Fotó: Facebook/Hidroelectrica

A Kolozsvártól mintegy 30 kilométerre található Tárnicán már van egy 215 hektáros vízgyűjtő, amihez egy 45 MW-os, a 70-es években épített erőmű tartozik. Az elképzelések szerint a jelenlegi gyűjtőtó feletti hegyekben kialakítanának még egy tavat, ahová országos túltermelés esetén felszivattyúznák a vizet. Amikor szükség volna villanyáramra, a szabadesésben érkező víz 1000 MW beépített teljesítményű generátorokat meghajtva termelne elektromos energiát. Az új tárnicai erőmű természetes akkumulátorként működve, részleges megoldást jelentve a hazai energetikai rendszer nagy problémájára, hogy rövid idő alatt túltermelési időszakok váltakoznak energiaínséges periódusokkal.

Az utóbbi években több kísérlet történt a beruházás megvalósíthatósági tanulmányának az elkészítésére, sikertelenül. Egy tavaly elfogadott törvénymódosítás lehetővé teszi, hogy megvalósíthatósági tanulmány nélkül belevágjanak a projektbe. Becslések szerint a beruházás értéke 1 milliárd euró körül van.

2024 novemberében az Energiaügyi Minisztérium az objektum megépítésére vonatkozó memorandumot írta alá az Itochu Corporation nevű japán energetikai nagyvállalattal, azonban ezt semmiféle konkrét lépés nem követte.

A francia állam tulajdonában levő EDF a legnagyobb európai energetikai cég, az Európai Unióban megtermelt villanyáram 16 százalékát állítja elő.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?