Belső-Erdélyt és Bánságot mutatta be a budapesti közönségnek a Pro Agricultura Egyesület

Október 20-22. között zajlott a 81. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás (OMÉK), a budapesti HUNGEXPO Kongresszusi és Kiállítási Központban, amelyen idén először egy minden eddiginél látványosabb pavilonnal vett részt a Pro Agricultura Egyesület.

Ebben színes programpalettával és ízes erdélyi falatokkal várták az érdeklődőket. Az egyesület célja az volt, hogy a 120 négyzetméteres kiállítótérben megmutassák Belső-Erdély és a Bánság magyar érdekeltségű mezőgazdaságát, hagyományait és szépségeit. A három nap alatt több mint 50 000 személy látogatta meg a Pro Agricultura Egyesület pavilonját.Sajtótájékoztatót tart a Pro Agricultura Egyesület | Fotó: Pro Agricultura

A Pro Agricultura Egyesületnek a KOHO’ építészeti stúdió tervezte és építette pavilonjában nyolc kiállító termelő volt: a Kalotaszegi Finomságok és a Caseus kézműves sajtokat kóstoltattak és árusítottak, a Castrum Hive Apiary különleges mézeket vitt magával, a Country Living Farm levendulás készítményeket, a Bere à la Cluj pedig kézműves söröket mutatott be. A LaNasal frissen facsart nozolyi gyümölcsleveket, hidegen préselt olajokat, zöldség és gyümölcs készítményeket árusított, a Vatra Roșia mezőségi pincészet pedig borokat mutatott be a közönségnek. A szervezők továbbá a nagyenyedi Takács Pincészet, valamint a tekei Zaig Borászat italait bemutatták a vásáron. Az egyesület további 20 termelő termékeit vitte el a kiállításra, ezek között szerepel az uniós oltalom alatt álló pécskai kenyér, majlátfalvi sütőtök lekvár és zakuszka, borháncsi zakuszka, fazekasvarsándi pirospaprika, kolozsvári padlizsánkrém, havasi méz, tornyai szilvalekvár, sínfalvi hagyma, dévai, aranyérmes pálinka és sok más, kizárólag magyar termelőtől származó különlegesség.

Az élelemiszeripari termékek bemutatóin kívül az Belső-Erdély és Bánság pavilon látogatói részt vehettek különböző kézműves foglalkozásokon is. Ilyen volt például a gyöngyfűzés, a szárazvirág-koszorúkötés vagy a kézműves varroda és szabóműhely. Egész nap látogatható volt a mérai cifraszoba és a Kallós Zoltán Alapítvány által, mezőségi bútordarabokkal berendezett kézműves sarok. A pavilonban a folyamatos jó kedvet a széki zenészek muzsikája és a Tordatúri Boglya Néptánccsoport állandó fellépései biztosították.

,,Az volt a célunk a 81. OMÉK-on, hogy termelőinket és gazdáinkat bemutassuk, felhívjuk rájuk a figyelmet és lehetőséget teremtsünk nekik az új kapcsolati rendszerek kiépítésére, segítsük a piacra jutásukat és növeljük ismertségüket. Igyekeztünk valamennyi, általunk képviselt régió sokszínűségét és az ottani gazdák tevékenységét megjeleníteni, így hangsúlyosan figyeltünk arra, hogy valamennyi tájegységet mutassunk be, egy-egy jellegzetes képviselő termék vagy foglalkozás segítségével. Úgy gondolom, hogy elértük célunkat és én bízom benne, hogy lehetőség nyílt arra, hogy a látogatóink kedvet kapjanak ahhoz, hogy ellátogassanak majd a jövőben Erdélybe’’ – nyilatkozta Antal Géza, a Pro Agricultura Egyesület elnöke.

A kiállításon való megjelenés intézményes partnerei a Kolozs valamint Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesülete (KMGE és AMGE), a Kalotaszegi, a Mezőségi és az Aranyosszéki Gazdák Egyesülete, a Kallós Zoltán Alapítvány, illetve az RMDSZ, továbbá ennek támogató partnerei a Nobila Casa, a Goodwill Consulting, valamint a VLG – Meinhart Group. A kiemelt szakmai támogató és finanszírozó Magyarország Kormánya nevében az Agrárminisztérium volt.

Kapcsolódók

Kimaradt?