Támogatást kaphatnak a gazdák, ha időben pályáznak
Elfogadta a kormány azt a rendeletet, melynek keretében 300 millió eurós támogatást kaphatnak a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban tevékenykedő cégek – hangsúlyozta Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a képviselőház mezőgazdasági bizottságának alelnökétől.
A szóban forgó cégek 5 ezer, vagy akár 120 ezer eurós összegre is pályázhatnak május 26-tól kezdődően, a sikeres pályázatot leadók pedig július végén szerződést is köthetnek az Európai Projektek és Beruházások Minisztériumával a Versenyképességi Operatív Programon keresztül.
A Támogatás Romániának programban kisvállalkozók, PFA-val vagy II-vel rendelkezők egyszeri 5 ezer eurós támogatásban részesülhetnek. Ebben az esetben 50 millió eurós összegből lehet támogatást igényelni. A cégek, nagyvállalatok vagy mezőgazdasági szövetkezetek 120 ezer euró támogatást is kaphatnak a 250 millió eurós „kalapból”.
Mind a mikrotámogatás, mind pedig a nagyobb összegű támogatás esetében előre meghatározott, hogy mire költhető a vissza nem térítendő segítség. Ezt el lehet költeni folyó/működési tevékenységéhez szükséges nyersanyagokra, anyagok, áruk és egyéb készletkategóriák kiegészítésére, a jelenlegi szállítókkal szemben fennálló tartozások, beleértve a szerződéses közüzemi szolgáltatói számlák kifizetésére, a szerződés szerinti bérleti díjjal kapcsolatos kiadásokra és/vagy a mezőgazdasági földterületekre vonatkozó bérleti vagy koncessziós szerződések szerinti bérleti vagy jogdíjakkal kapcsolatos kiadásokra.
Felhasználható még az alapvető napi működéshez szükséges szolgáltatásokkal és javításokkal kapcsolatos kiadásokra, a készletelemek beszerzésével kapcsolatos kiadásokra, beleértve a folyó tevékenység újraindításához szükséges, tárgyi eszköz jellegű készletelemeket is, a tevékenység újraindításához szükséges berendezések, gépek, technológia, felszerelések beszerzésével kapcsolatos kiadásokra és az állami költségvetéssel szembeni tartozások kiegyenlítésére.
„Úgy gondolom, hogy ez egy jó támogatási lehetőség, amelyet a gazdálkodóknak érdemes kihasználniuk. A romániai gazdatársadalom a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került, a dolgot pedig súlyosbította a jelentős energiaár-emelkedés, amit a műtrágyahiány, illetve annak árának a jelentős emelkedése is tetőzött. A célunk ezzel a támogatással az, hogy segítsük a gazdákat, egyúttal pedig elejét vegyük a drasztikus élelmiszerár-emelkedésnek. Köszönöm Hegedüs Csilla és Barabási Antal Szabolcs munkáját a rendelet közös kidolgozásában” – mondta Magyar Lóránd.
A szakpolitikus szerint a támogatásigénylés kapcsán érdemes sietni, hiszen a leadás május 26-i kezdése fontos dátum, hiszen a támogatás odaítélésekor figyelembe veszik a leadási sorrendet is.
Az elérhető támogatásokkal, és a pályázati feltételekkel kapcsolatban Szatmár megyében Glatz Beátánál a 0740 955 585-ös telefonszámon, illetve Fekete Gabriellánál a 0771 315 821-es és a 0748 933 326-os telefonszámokon érdemes érdeklődni.
CSAK SAJÁT