Az uniós pénzek jelentik a költségvetési hiány leszorításának a tétjét

Sorin Grindeanu elismerte, elapadhatnak az uniós források, ha nem zabolázzuk meg a deficitet.

Visszatarthatja az Európai Bizottság a Romániának járó uniós támogatásokat, ha nem sikerül tartani a kitűzött deficitcélt, nyilatkozta Sorin Grindeanu. A sajtó először július elején cikkezett arról, kormányzati forrásokra hivatkozva, hogy az Európai Bizottság pénzügyi szankciókat helyezett kilátásba arra az esetre, ha a kormány nem fékezi meg az elszabadult költségvetési hiányt. Erről állítólag Marcel Boloș pénzügyminiszter tájékoztatta a kabinet tagjait. Utóbb a kormány több tagja tagadta, hogy érkezett volna ilyen figyelmeztetés Brüsszelből, Grindeanu nyilatkozata azonban egyértelműen arra utal, hogy hazudtak.Fotó: AdobeStock

Az uniós pénzek visszatartásának katasztrofális következményei lennének, állítja a szállításügyi miniszter. „Szállításügyi miniszterként mondom, hogy uniós pénzek nélkül egy nagy beruházás sem valósulhat meg Romániában. Egy sem. Valamennyi uniós finanszírozással folyik, költségvetési hozzájárulással” – mondta Grindeanu.

Ezen kívül más szankciókra is számíthatunk, ha nem sikerül csökkenteni a deficitet. „Van még a GDP 0,5 százalékának megfelelő bírság is. Megengedhetjük ezt magunknak? Világos, hogy döntéseket kell hozni, a koalíció pedig ezt meg fogja tenni” – nyilatkozta a politikus.

Románia túlzottdeficit-eljárás alatt áll, mivel tavaly a költségvetési hiány meghaladta a maximálisan engedélyezett, GDP-arányos 3 százalékot. 2022-ben 5,75 százalékos volt a deficit, amit idén 4,4 százalékra, jövőre pedig 3 százalékra kellene leszorítanunk. Az első félév végén 2,34 százalék volt a deficit, aminek alapján erősen kétséges, hogy éves szinten sikerülhet 4,4 százalékon tartani. Marcel Ciolacu a napokban azt nyilatkozta, hogy megszorítások nélkül az éves hiány 6,2 százalék lenne.  

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?