Az import és a hitelek táplálják a hazai lakossági fogyasztást

Pár hónap alatt több mint duplájára nőtt az új fogyasztási hitelek értéke, s meglódult az import is.

Júniusban Romániában nőtt leginkább a lakossági fogyasztás az Európai Unióban, derül ki az Eurostat legfrissebb adataiból. Az első nyári hónapban 9,4 százalékkal több pénzt fordítottunk vásárlásra, mint egy évvel korábban, az előző hónaphoz képest pedig 0,9 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi árbevétel.Fotó: Agerpres

Középkelet-Európában hároméves távlatban is Romániában nőtt leginkább a lakossági fogyasztás, írja a cursdeguvernare.ro. Bulgária, Lengyelország és Szlovákia nálunk mérsékeltebb növekedést produkált, míg Magyarországon és Csehországban a fogyasztás júniusban alacsonyabb szinten volt, mint 2021 azonos időszakában.

Annak, hogy júniusban felpörgött a kiskereskedelmi forgalom, több oka van: az elmúlt időszakban jelentősen nőttek a fizetések, ezzel párhuzamosan lelassult, 5 százalék alá süllyedt az éves inflációs ráta, ugyanakkor egyre több fogyasztási hitelt vesznek fel az emberek.

Az elmúlt év decemberében az új fogyasztási hitelek értéke nem érte el a 2 milliárd lejt, utána azonban erőteljes növekedésnek indult, s májusban már közel 5 milliárd lejnél tartott, júniusban pedig 4 milliárd lej körül volt.

A szakemberek szerint az elkövetkező időszakban is nagy lesz a fogyasztási hitelek értéke, mivel a bankok által kért kamatok csökkenő pályán vannak. Az év elején még 14 százalék körül volt az átlagos kamatszint ezeknél a hiteleknél, júniusra azonban 10,5 százalékra mérséklődött.

Az, hogy a lakosság elkezdett vásárolni, jótékony hatással lesz a GDP-re. Az első negyedévben csak 0,5 százalékos volt a gazdasági növekedés, az elemzők becslései szerint azonban a második negyedévben 2 százalék körül lesz.

Ennek azonban ára van, mégpedig az ismét félelmetesen gyarapodó külkereskedelmi mérleghiány. Sokkal többet fogyasztunk annál, amennyit megtermelünk, ezért aztán az import jócskán meghaladja az export értékét.

2022-ben rekordértékű, 34,09 milliárd euró volt a külkereskedelmi deficit értéke, majd tavaly, mivel a nagy drágulások miatt csökkent a vásárlóerő, 28,95 milliárd euróra mérséklődött. Az idei év első öt hónapjában azonban 11,1 százalékkal nagyobb hiányt hoztunk össze, mint 2023 azonos időszakában. Május nagyon rossz adatot produkált, 2,88 milliárd eurót tett hozzá a deficithez.

Mindez azt jelenti, hogy a bővülő fogyasztást egyrészt a fogyasztási hitelek hajtják, másrészt az import teszi lehetővé, vonja le a következtetést az elemzésekkel foglalkozó portál.

Kapcsolódók

Kimaradt?