Az autóipar és a mezőgazdaság adják Románia legfontosabb exporttermékeit
A két gazdasági ágazat együttes részesedése a kivitelből tavaly megközelítette a 30 százalékot.
Teljesen az autóipartól függ a román export, derül ki a tavalyi részletes külkereskedelmi adatokból. 2022-ban a kivitel rekordértékű volt, 92 milliárd eurót tett ki, írja az economedia.ro. Ehhez az autóipar 21,31 milliárd euróval járult hozzá, ami 23,1 százalékos részesedést jelent.
Gépkocsi alkotóelemeket és kiegészítőket 6,37 milliárd euró értékben exportáltunk, közúti járműveket 5,85, vezetékeket és koaxiális kábeleket 3,95, autóalkatrészeket 3,03, gumiabroncsokat pedig 2,11 milliárd euró értékben. Ez utóbbi tétel 2024-ben számottevően meg fog ugrani, mivel elkezd termelni majd a Nokian Tyres nagyváradi üzeme.
Az autóipari termékek legnagyobb része Németországba, Franciaországba, Olaszországba és Magyarországra került. Az autóalkatrészek tekintetében Románia jelentős importőr is, 4,45 milliárd euró volt a tavalyi behozatal értéke.
A tíz legfontosabb exporttermék közé tartozott a búza és a kukorica is, 1,96, illetve 1,85 milliárd euróval.
A negyedik legnagyobb exporttételt a kőolaj, a benzin és a gázolaj jelentették 2022-ben, 3,49 milliárd euró értékben. Ennek ellenére Románia nettó importőrnek számít, mivel 5,61 milliárd euró értékű nyersolajat vásárolt, főleg Kazahsztánból és Oroszországból.
A kilencedik legfontosabb exporttételt a villanyáram jelentette, 1,78 milliárd euróval. Ennek alapján könnyen levonhatnánk azt a következtetést, hogy Romániában dübörög az energetikai szektor, azonban erről szó sincs. Tavaly is nettó importőrök voltunk, 2,5 milliárd euróért vásároltunk külföldről villanyáramot.
Hatalmas a deficitünk a gyógyszerek tekintetében is. Az export tekintetében a gyógyszerek nem tartoznak a tíz legfontosabb termék közé, ellenben az import terén a negyedik legfontosabb kategóriát alkotják. Tavaly 3,4 milliárd euró értékben importáltunk gyógyszereket, a legtöbb Németországból és Magyarországról érkezett.
2022-ben nem csak az export, hanem az import értéke is rekordot döntött, 126 milliárd eurót tett ki. Emiatt a külkereskedelmi mérleghiány korábban sosem látott összegűre, 34 milliárd euróra hízott.