A munka és a magánélet egyensúlya jobban motiválja a hazai munkavállalókat, mint a fizetés

A munka és a magánélet stabil egyensúlyának biztosítása motiválja a romániai munkavállalókat, néha jobban, mint a fizetés és a munkahely biztonsága – derül ki egy humánerőforrás-vállalat tanulmányából.

A Workmonitor Románia szerint a romániai alkalmazottak számára a hét legfontosabb tényező a jelenlegi vagy a jövendőbeli munkájuk kapcsán: munka és magánélet egyensúlya, a fizetés, a munkahely biztonsága, a mentális egészség támogatása, az éves szabadságnapok, az egészségbiztosítás, illetve az egészségügyi juttatások és a munkaidő rugalmassága.

A munkavállalók 71 százaléka tartja magát ambiciózusnak a karrierjét illetően, és 41 százalék állítja, hogy több vezetői feladatot vállalna. A romániaiaknak csak a fele gondolja úgy, hogy a teljes munkaidős állás lesz az ideális jövőbeli munkája. Egyharmaduk egyáltalán nem összpontosít a karrierépítésre, 49 százalék pedig örömmel marad egy olyan munkakörben, amelyet szeret, még akkor is, ha nincs lehetőség az előléptetésre vagy fejlődésre, idézi a tanulmányt az Agerpres hírügynökség. Fotó: Pexels
„2024-ben a vezetők számára okos cél a tehetségek tisztességes partnere lenni, hogy közel tartsák az értékes munkaerőt. Ha az emberek prioritásai teljesülnek, jobban kiteljesednek a munkahelyükön – íme egy nagyon aktuális paradigma az emberi erőforrás menedzsmentben. A Randstad Romania Workmonitor 2024-nek köszönhetően érdekes dinamikát láthatunk a munkavállalók ambícióit illetően: nagy részüket kevésbé érdekli a karrierépítés, és inkább a munkával való elégedettség. Egy másik paradigma a 2024-es év bölcs HR-menedzsmentjéhez az, hogy minden egyes csapattagot egyedi személyiségként kezeljünk, akik gyakran nagyon sajátos háttérrel és körülményekkel rendelkeznek, ami befolyásolhatja preferenciáikat, vágyaikat és a csapatban betöltött szerepüket" – magyarázta Mihaela Maranca, a Randstad Románia országmenedzsere.

A kutatásból kiderül, hogy bár nem feltétlenül akarnak karrierépítést, a munkavállalók érdekeltek abban, hogy fejlődjenek. A tehetségek számára nem képezik az alku tárgyát az ezzel kapcsolatos lehetőségek, több mint egyharmaduk azt mondta, hogy nem fogadna el olyan állást, amely nem kínál lehetőséget arra, hogy frissítse tudását és készségeit. A mesterséges intelligencia eltolta a korábbi prioritásokat azzal kapcsolatban, hogy a munkavállalók hol szeretnének a leginkább fejlődni, és a technológia idén kiemelt helyen szerepel. A vállalaton belüli tanulási lehetőségek meglétének hatása további bizonyíték arra, hogy a tehetségek partnerséget várnak el a munkáltatójuktól: ezek a lehetőségek gyakran jelentős hatással vannak arra a döntésre, hogy elfogadnak-e egy új szerepet egy szervezetnél – derült ki a tanulmányból.

Másrészt a tanulmány szerint a munkáltatók és a munkavállalók közötti vita az irodába való visszatérésről idén is folytatódni fog. A munkavállalók több mint kétharmada (74%) hozott már olyan életvezetési döntéseket – például költözést vagy háziállat beszerzése –, amelyek azon a feltételezésen alapulnak, hogy az otthonról történő munkavégzés lesz a norma. Ugyanakkor 38 százalék fontolóra venné a felmondást, ha a munkáltatója arra kérné, hogy több időt töltsön az irodában, 40% pedig azt mondja, hogy az otthonról történő munkavégzés nem képezheti vita tárgyát a számára. Ennek ellenére 39%-uknak gyakrabban kellett bejönniük az irodába, mint hat hónappal ezelőtt.

Ami a generációs különbségeket illeti, csak a munkavállalók negyede (25%) érzi úgy, hogy nem értik meg őt a korkülönbségek miatt, ami a Z generáció esetében 34%-ra emelkedik. A munkavállalók csaknem fele (45%) azt állítja, hogy a munkahelyén el kell titkolnia dolgokat magáról.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?