A hatékonyabb adóbehajtás megoldaná Románia költségvetési gondjait

Nem emelni kellene az adókat, hanem megoldani, hogy a meglevőket mindenki befizesse az államkasszába.

Románia bebetonozta magát az utolsó helyre az Európai Unió tagországai között az áfabehajtás tekintetében, sőt, az évek során nem sikerült semmilyen előrelépést elérni, derül ki a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Romanian Economic Monitor című kutatási projektjéből.Fotó: Facebook/ANAF

2021-ben az adóhatóságnak a fizetendő áfa mindössze 63,3 százalékát sikerült behajtania, ami hozzávetőleg 9 milliárd eurós költségvetési bevételkiesést jelent. Ez az összeg a 2021-es GDP 3,75 százalékával egyenértékű, hangsúlyozza Rácz Béla Gergely, a kutatói csoport egyik tagja.

A 36,7 százalékos áfakiesés messze a legrosszabb érték az Európai Unióban, melynek az átlaga 5,3 százalék. Az EU-ban egyetlen más tagállam sincs, ahol a fizetendő és a behajtott áfa értéke közti eltérés elérne nemhogy a 30, de a 20 százalékot. Utánunk Görögország következik, ahol 17 százalék körüli a kiesés, majd Litvánia jön, alulról súrolva a 15 százalékot és Olaszország, kevéssel 10 százalék fölötti értékkel.

A 2017 és 2021 közti időszakban Svédország mellett Románia volt az egyetlen EU-tagállam, ahol romlott az áfabehajtás hatékonysága, 0,5 százalékponttal. Svédországban a kiesés mértéke 4 százalék körül van, vagyis nyolcada a romániainak. A vizsgált időintervallumban az EU-ban átlagban 6,5 százalékos javulás következett be.

A tanulmány szerzői szerint az áfabehajtás hatékonyságának a növelése nagyban megoldaná Romániának az államháztartással kapcsolatos gondjait. Ha csupán 20 százalékkal sikerülne javítani az áfabehajtás hatékonyságát, az a GDP 1,69 százalékával csökkentené a költségvetési hiányt. Amennyiben az EU átlagának megfelelő szinten teljesítenénk ebben a tekintetben, akkor GDP-arányosan 3,18 százalékkal lenne kisebb a költségvetési deficit, míg ha a hatékonyság lengyelországi szintű lenne, akkor 3,39 százalékkal csökkenne a hiány.

Az Európai Bizottság adatai szerint 2021-ben az EU 27 tagállama összesen 6,603 milliárd euró áfát nem tudott behajtani. Ez 38 milliárddal volt kisebb az egy évvel korábbi kiesésnél. Abszolút értékben Olaszországban volt a legnagyobb a be nem hajtott összeg, 14,6 milliárd euró, majd Németország következett 7,46 milliárddal. Sokatmondó ugyanakkor, hogy a német költségvetésből kieső összeg kisebb volt a romániainál, miközben a német GDP többszöröse a hazainak.

Volt egy olyan tagállam is, Hollandia, ahol az adóhatóság túlteljesített, 146 millió euróval többet hajtott be annál, amennyire az előzetes számítások alapján a kormány számított.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?