35 milliárd lejt tesz ki az áfacsalás éves szinten Romániában

Ez az idei költségvetési hiánynak körülbelül a 45 százaléka.

Románia továbbra is sereghajtó az Európai Unióban az áfabehajtás hatékonyságának tekintetében, derül ki az Európai Bizottság legutóbbi jelentéséből. Nálunk az elvárhatónál 34,9 százalékkal kevesebb pénz folyik be az államkasszába áfa formájában. Ez katasztrofális arány, aminél még a másik két kullogó, Görögország és Málta is sokkal jobb eredményt produkál, 25,8, illetve 23,5 százalékot.

Az áfabehajtás hatékonysága, bármily meglepő is, Horvátországban a legjobb, ott a kiesés csupán 1 százalék. Nagyon hatékonyan működik az adóhatóság Svédországban és Cipruson is, ahol az áfának 1,4, illetve 2,7 százaléka nem kerül befizetésre. A hazai állapotokról sokat elmond, hogy Bulgáriában az áfának mindössze 8,3 százalékát csalták el 2019-ben, ami negyede csak a romániai értéknek.

2019-ben, vagyis az utolsó normális évben, amikor az adatokat nem torzították a versenyszférának nyújtott rendkívüli adókedvezmények, az államháztartásnak a be nem hajtott áfából származó, becsült vesztesége 35,16 milliárd lej volt. Ez a bruttó hazai termék (GDP) körülbelül 3 százalékának felelt meg. Egyes adóügyi szakemberek szerint tavaly, a rendkívüli körülmények miatt a helyzet tovább romolhatott.

A kormány úgy kalkulál, hogy 2022 végére az áfakiesés 5 százalékponttal csökken, vagyis kevéssel 30 százalék alatt lesz. Ez az adóbehajtás digitalizálásának lenne az eredménye, ami más országokban is hatékony eszköznek bizonyult az adócsalás elleni küzdelemben. A szakemberek ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy ennek a hatása nem azonnal jelentkezik, hanem 2-3 évvel a bevezetését követően, Romániában tehát 2024-ben várható csak jelentős javulás.

A kormány idén 79 milliárd lejes áfabevételre számít.

Kapcsolódók

Kimaradt?