A bárányok alacsony felvásárlási ára miatt háborognak a tenyésztők
Miközben a gazdák költségei igencsak nőttek, a felvásárlási ár jóval kisebb, mint tavaly.
Románia az Európai Unió második legnagyobb juhtenyésztője, az állomány meghaladja a 10 millió egyedet. A belföldi fogyasztás a húsvéti időszak kivételével minimális, az agázat főleg az exportból él.
Azonban a száj- és körömfájás, valamint a kiskérődzők pestise miatt az EU-n belüli értékesítés lehetősége szünetel, csak az arab államokba szállítanak élőállatokat.
Mintha mindez nem lenne elég, a felvásárlási ár csökkent, miközben a tenyésztők költségei nőnek. “Az ár nagyon alacsony szinten van. Tavaly 23-34 lej/kg volt élősúlyban, míg jelenleg 16-17 lej. Minden megdrágult, a lucerna ára duplájára nőtt. Tavaly egy bála lucerna 150 lejbe került, idén már 300 lejbe. A költségek megduplázódtak, de eladáskor 30 százalékkal kevesebb pénzt kapunk. Nincs is kereslet, mert az európai export leállt. (…) Így lassanként csődbe megyünk” – nyilatkozta a Ziarul Financiarnak Incze András, a háromszéki Tekse Juhtenyésztő Szövetkezet tagja.
„Tavaly közvetlenül a vágóhídra adtam el őket 19 lej/kg-os áron, amire még rájött az áfa, s elégedett voltam” – mondja a kovásznai Dancs Adorján. A 700 állatot tartó tenyésztő azt mondja, hogy idén inkább a tej értékesítésére és az ürüknek 40-45 kilósra való felhizlalására koncentrál, ahelyett, hogy a bárányokat próbálná meg eladni.
“A bárány ára nincs rendben. Az ágazati kereskedőknek meg kell érteniük, hogy ha eltűnnek a tenyésztők, akkor ők is el fognak tűnni, mert ilyen stílusban ezt nem lehet folytatni. Nem lehet 20-22-23 lejről levinni az árat 16 lejre, majd pedig 12 és 14 lej közé” – háborog egy másik gazda, Gheorghe Ciulin.
Romániában általában 3-4 millió bárányt vágnak le húsvét tájékán, idén azonban az export befagyasztása miatt a szokásosnál kevesebbet fognak.