Szeretné megőrizni az egészségét? Fogyasszon lenmagot
A lenmag tápanyagban nagyon gazdag, tökéletes benne a szénhidrát, a fehérje és a zsír aránya, fogyasztása gátolja a koleszterin lerakódását, és hatással van a hormonokra, írja a runnersworld.hu portál.
A lenmagot több, mint 500 éve alkalmazzák már a népi gyógyászatban, sőt, az ókorból is vannak feljegyzések, amik a len pozitív hatásairól szólnak. A len a lenfélék családjába tartozik, főleg rostjáért és olajos magjáért termesztik, korábban, a pamut megjelenése előtt elsődlegesen ruhakészítés céljából termesztették.
Tápanyagban nagyon gazdag
Kis mennyiségben is rengeteg hasznos vitamin és ásványi anyag található meg: 1 teáskanál lenmag tartalmaz:
- 37 kalóriát
- 1 gramm fehérjét
- 3 gramm zsírt
- 1.5 gramm Omega 3 zsírsavat
- 2 gramm szénhidrátot
- 2 gramm rostot
- 27 mg magnéziumot.
Fogyasztása gátolja a koleszterin lerakódását
A lenmag egészséges zsírokat, köztük alfa-linolénsavat tartalmaz. Ez egy Omega 3-zsírsav, ami azért nagyon fontos, pláne sokat sportolóknál, mert megakadályozza a koleszterin-lerakódást, serkenti az anyagcserét, az emésztést, segíti a regenerációt és a bőrünk szépségét.
Sőt, kutatások szerint az alfa-linolénsav tartalmú élelmiszerek a szív egészségének szempontjából is elemi fontosságúak. Ugyanakkor a halakban, a lazacban, a szardíniában, a tenger gyümölcseiben található Omega 3-zsírok hatékonyabbak a testnek a kutatók szerint, ennek ellenére a növényi eredetű forrásokat is fontos kihasználni.
Hatással van a hormonokra
A lignánok a növényi eredetű fitoösztrogének közé tartoznak, ezek a női nemi hormonokkal igen hasonlóak, ennek köszönhetően a gyakori fogyasztásuk csökkentheti a hormonokkal kapcsolatos daganatok (például az emlőrák) és a szívbetegségek kockázatát.
Jelentős a rosttartalma
Ami hozzájárul a jó emésztéshez, a teltségérzet kialakításához, illetve ahhoz, hogy segít egészségesen tartani a bélrendszert.
Így fogyassza a lenmagot
Az arany és a barna lenmag mellett fellelhető a boltok polcain a lenmagolaj is, amit lenmagból préselnek és kiváló Omega 3-forrásként szolgál. Ha viszont olajként fogyasztja az ember, a lenmag szuper rostjai és lignánjai nem jutnak be a szervezetbe.
Az őrölt len is jó opció, amit érdemes hozzáadni akár a reggeli zabkásához, de smoothiekba, gofrihoz vagy palacsintákhoz is tökéletes. Sőt, húsos vagy zöldséges fasírtokba is bátran tehető belőle - zsemlemorzsa helyett is kiváló kötőanyag, illetve a grillezett zöldségek is kapnak némi dióízt, ha őrölt lenmagot szór ezekre. Az őrölt lenmag gyorsabban romlik, mint az egész mag, ezért tanácsos hűtőszekrényben vagy fagyasztóban tárolni.