Rekordot döntöttek egy nemzetközi Lego-versenyen a székely gyerekek, akik falvakból utaznak a városba, hogy robotokat programozzanak

Simon Norbert mindössze 29 éves, a csíki gyerekek szemében mégis amolyan „Lego-bölcsnek” minősül, mert 5 éve oktatja a 11-15 év közötti korosztályt a Lego-robotok programozására. Műhelyében a fejlesztés mellett a játéknak és az elrugaszkodott ötletnek is helye van, mert meggyőződése, a kreativitásnak egy oktató nem szabhat határt. Így a gyerekek – akikkel délutánonként a „titkos laborban” számítógépek segítségével programoz, a műhelyben forrasztópákák és egyéb szerszámok használatával barkácsol – még kisiskolás korukban megértik a komolyabb összefüggéseket, és úgy mennek tovább középiskolába, hogy nem fog ki rajtuk a logikai gondolkodás, a megoldásorientált elképzelés vagy a kommunikáció. Eredményeik legalábbis ezt bizonyítják: nemrégiben egy nemzetközi Robotfutamon, ahol összesen 16 különböző ügyességi feladatot kellett megoldaniuk, a szinte 10 órás versenynapot a véghajrában egy rendkívüli teljesítménnyel zárták. Megdöntötték saját versenypontszám-rekordjukat és ezzel együtt az aktuális nemzeti csúcsot is.

Fotó: Hello World Egyesület

Simon Norbert fiatalon belevágott az oktatásba, mondhatni élesben, a gyermekek mellett tanult: míg a csemeték a robotikát és a programozást sajátították el, addig ő pedagógiai módszereit pallérozta. Úgy hiszi, a közös fejlődés lehet a kulcsa annak, hogy a székelyföldi csemeték évről évre jól teljesítenek a nemzetközi Lego-robotika versenyeken, legalábbis a tekintetben, hogy oktatójukkal egyenjogú viszonyt ápolnak, semmint alá-fölérendeltségen alapulót, így aztán mernek kérdezni, javasolni, megmutatni, kipróbálni, véleményt nyilvánítani anélkül, hogy a felnőtt lekicsinylené a munkájukat.

Mindezt azzal magyarázza, hogy mindig is foglalkoztatta a technológia, számítástechnikát tanult líceumban, így saját bőrén tapasztalta, hogy milyen, ha keretek közé szorítják az ötleteket; de tanulmányait követően, azaz azokkal párhuzamosan egy kisebb kitérőt tett a kreatív szakmák felé: 10 évet fotózott, főként művészfotókat készített, divat- és portréfotózásra szakosodott. Ám amikor úgy érezte, „szalagmunkát” végez, ismét vágyni kezdett arra, hogy hobbijából, a technikából kovácsoljon megélhetést magának, ami Csíkszeredában mondhatni nagy falatnak minősült, hiszen nemhogy a székely megyékben, de szinte Románia-szerte is egyedülálló, hogy programozást, robotikát tanuljanak a gyerekek délutánonként.

Fotók: Simon Norbert személyes archívuma

Jómaga legalábbis azt tapasztalta, hogy Magyarországra vagy távolabbi országokba kell utazniuk még a felnőtteknek is, ha hasonló jellegű képzéseken vennének részt, a gyerekek lehetőségei pedig e tekintetben még korlátozottabbak idehaza. „Olyasmit akartam elhozni a közösségnek, amit gyermekkoromban nagyon szerettem, de nem volt lehetőségem kiteljesedni benne” – vallja be Norbert, kiemelve, hogy gondolt egy merészet, és szinte egyik percről a másikra, hogy senkinek ne legyen ideje lebeszélni róla, start up pályázat keretében megteremtette Csíkszeredában a Lego-robotika foglalkozást, amelyre Csíkszék különféle falvaiból utazhatnak a városba a 11-15 év közötti gyerekek.

Mivel a legózást a legtöbb gyerek ismeri és kedveli, ez a rész vonzóvá tette az újonnan induló tevékenységet, ám a robotjelleg elmagyarázása okozott némi fejtörést. „Ha azt mondtam, hogy robot, emberszabású robotok elevenedtek meg a közösség lelki szemei előtt, sokan ma sem értik, hogy pontosan milyen tevékenység zajlik a négy fal között” – fűzi hozzá mosolyogva.

De szerencsére jócskán vannak, akik ráéreztek, hogy milyen lehetőségeket kínál ez az élményközpontú, játékos tanulás, ennek köszönhetően jelenleg hetente 65 gyermek vesz részt Simon Norbert szabadidős tevékenységén. Ők az oktatásnak egy olyan játékos formáját tapasztalják meg, amely révén a kreativitásuk, a problémamegoldó készségük, a szociális kapcsolódásuk is észrevétlenül fejlődhet. Nem tudós gyerekek ők, mert nem szükséges „nagyokosnak” lenni a lego-robotikához. Elegendő a kíváncsiság és a játékosság, hogy a csoportos tevékenység elérje a kívánt hatást – jelenti ki Norbert, és magabiztosságát azzal indokolja, hogy az 5 év alatt volt szerencséje megtapasztalni, mit hoz ki egy gyerekből, ha rendszeresen kreatívnak kell lennie és a logikai gondolkodást, a csapatban való közös munkát naponta gyakorolja.

„A fejlődés nem egyik hétről a másikra mutatkozik meg, hanem néhány éven belül, amikor egyszer csak azt látni, hogy a gyerekek kortársaikkal ellentétben másként gondolkodnak, másként oldanak meg helyzeteket. Vagy esetleg fejlettebb a kommunikációs készségük, mert a versenyeken ki kell állniuk a közönség és zsűri elé, prezentálniuk szükséges, nem beszélve a mérnöki, a stratégiai gondolkodásról” – sorolja Norbert, hangsúlyozva, hogy a legokészletek ugyan egyfajta perspektívát kérnek, de műhelyében a csemeték igyekeznek ötletes megoldásokkal előrukkolni, nem feltétlenül ragaszkodnak az útmutatókhoz.

Emellett a programozásban szinte teljesen szabadkezet kapnak, tőlük várják el, hogy egyik-másik problémára egy megoldással válaszoljanak. Így sikerült kieszközölniük, hogy a legórobot felemeljen, levegyen, arrébb toljon, kikerüljön akadályokat.

„Viszonylag kevés legóm volt gyerekkoromban, nem az építőkészlet vonzott, hanem a tény, hogy ezek programozhatóak, szinte bármilyen feladat elvégzésére képesek, ha eszesen építjük ki a stratégiát” – magyarázza Norbert, hogy miért tartotta fontosnak Csíkszeredában is megismertetni szenvedélyét. Közben a versenypályát mutatja: a pingpong-asztalhoz hasonló eszköz kívülről legovilágok tucatját eleveníti meg, de ha közelebbről megnézi a laikus, a gyermekek szemfülességéről tanúskodik minden kivitelezés: szinte az összes építmény képes több feladatot végrehajtani.

Délutáni, szabadon választható tevékenység

A lego-robotika tevékenységen a gyerekek délutáni programként vesznek részt, naponta három csoport, ami azt jelenti, hogy vannak, akik estébe nyúlóan programoznak a csíkszeredai műhelyben. De ez sem tántorítja el őket vagy szüleiket, képesek Balánbányáról, Tusnádról vagy Csíkszentdomokosról is a városba utazni, annyira kedvelik a játékos foglalkozást.

A középső (6-9 év közötti korosztály) és nagycsoport (9-15 éves korosztály) már versenyekre is eljár, sőt rutinosan vesznek részt a megmérettetésen. Míg a középső kategória egy versenypályát és sok alkatrészt kap kézhez, hogy egy meghatározott modellt felépítsen, majd saját kreativitására hagyatkozva olyan dolgokat is létrehozzon, amiket szabadon motorizálhat, beprogramozhat; addig a nagyobbak már egy versenyasztalt kapnak, amin a 16 feladatot két és fél perc alatt kell megoldaniuk, méghozzá úgy, hogy a robotot odahaza beprogramozzák, és a versenykészülés folyamatában egy innovációs projektet is ki kell dolgozniuk. A projektnek megoldással kell szolgálnia napjaink egy égető problémájára, tehát lényegében kutatást végeznek, amelynek során szakértőkkel beszélnek, kérdőíveznek is. Majd kiértékelnek és fejlesztenek.

Kisiskolás korban tehát már megtapasztalják az egyetemi szintű tanulást és a csoportban való együttműködés hasznosságát, így a későbbiekben nem ijednek meg a hasonló jellegű kihívásoktól, helyette inkább azt nézik, mit tehetnek a sikeres megoldás érdekében, és szétosztják egymás között a feladatokat – avat be Norbert, majd hozzáteszi, a háttérben mindig ott vannak kollégáival, hogy irányt mutassanak, ha a gyerekek elakadnának, de sosem mondják meg, mit hogyan kellene kivitelezniük.

Csíki siker Debrecenben: rekord a nemzetközi versenyen

Simon Norbert lelkesen mesél a gyerekek legutóbbi versenyéről is: a debreceni megmérettetésen a nyílt kieséses szakaszban sikerült győztesen kikerülnünk a robotfutamból, a gyerekek és a robot is a lehető legjobb teljesítményét nyújtotta, szinte hibátlanul teljesített minden feladatot.

Nem meglepő, hiszen a versenyzők október óta elhivatottan dolgoztak, programozták és fejlesztették robotjukat és az innovációs projektjüket, ami mesterséges intelligencia alapú segédszoftver volt a hangosítók számára. A Robotfutamon – összesen tizenhat különböző ügyességi feladatot kell megoldani – közel tízórás versenynapot a véghajrában egy rendkívüli teljesítménnyel zárták, így megdöntötték saját versenypontszám-rekordjukat, és ezzel együtt az aktuális nemzeti csúcsot is. Ezen az eseményen Simon Norbert személyes sikert is elért: őt választották az év legjobb edzőjének.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?