Székelykaput legóból! – Nagyot álmodott egy Pesten élő székely, segítsünk neki, hogy hivatalos építőkészletként kiadhassa tervét a LEGO

Megmozgatta a hazaiak és magyarországiak fantáziáját a legokockákból készült székelykapu, amelyet a Sepsiszentgyörgyről elszármazott Kerestély Koppány tervezett. Puszta szerelemből – mondja büszkén a 26 éves biológus fiatalember, amikor a miértekről faggatjuk – ő ugyanis 5 éves koráig Székelyföldön nevelkedett, ami mély nyomot hagyott benne. A székelykapuk, a hegyek, a patakok és fenyvesek rajongója, az ízes nyelvjárás, a furfangos észjárás csodálója, ezek előtt tisztelgett, amikor közel ezer kockából megépítette miniatűr székelykapuját, ügyelve arra, hogy minden elem jelentést hordozzon. Megvalósítását a LEGO hivatalos építőkészleteként adhatja ki, ha segítünk neki 10 000 szavazatot összegyűjteni. Hát rajta, székelyek és székely érzelműek, szavazzunk!

Kerestély Koppánnyal telefonon beszélgetünk, izgatottan újságolja, hogy miniatűr székelykapuja nemrégiben meghaladta a második mérföldkövet, így tervének legfeljebb 580 nap alatt kell elérnie az ötezres szavazatszámot, hogy továbbra is fennmaradjon a LEGO Ideas felületen. Ha ezt a feltételt teljesíti, kap még félévet arra, hogy 10 000-ig eljusson – amennyiben ezt is eléri, a LEGO szakemberei továbbfejlesztik és kiadják hivatalos építőkészletként. Így a készítő a termék nettó árbevételének az egyszázalékos jogdíját kapja meg, valamint tíz példányt az építőkészletből. Ha azonban nincs elegendő támogató, törlik a tervet az oldalról.

Jelenleg közel 2000 szavazatnál tart, és nem titkolt vágya év végéig elérni az 5000 szavazatot. Ehhez csupán annyi szükséges, hogy olvasóink – ha tetszik a terv – kattintsanak ide és voksoljanak a díszes, mégis visszafogott, színeiben a máréfalvi székelykapuk világát idéző alkotásra. A LEGO Ideas weboldalon a szavazáshoz regisztráció szükséges, a terv Szekler Gate (Székelykapu) néven található meg.

Kerestély Koppány személyes archívuma

A legokockákból épített székelykapu egyelőre két mérföldkövet teljesített, ugyanis a terv regisztrálása után egy nappal száz szavazatot kapott, és az ezt követő három hétben még ezren támogatták az ötletet, ezért is bizakodik Koppány, hogy év végéig megszerzi a szükséges szavazatszám felét.

A 26 éves biológus nyíltan beszél arról is, hogy amolyan „pesti székely”, hiszen ötéves koráig élt Sepsiszentgyörgyön, ahol rengeteg tudással, szülőföld iránti szeretettel és elköteleződéssel tarisznyázta fel közössége. „Büszke vagyok arra, hogy székely vagyok” – jelenti ki, majd hozzáteszi, dacára annak, hogy gyermekkorában el kellett költöznie, évente többször visszalátogat a vidékre. Egyrészt abbéli vágya hozza haza, hogy sajátjai között töltekezhessen, másrészt tanulmányozni akarja szülőföldjét.

Tudja, hogy a máréfalvi székelykapuk – amelyek egyébként a kedvencei – díszesebb szín- és motívumvilágot jelenítenek meg, és mivel számára fontos volt, hogy miniatűr kapuja dísztárgynak is megfeleljen, igyekezett több színt és motívumot használni, ezért esett választása e település jellegzetességére. Mint mondja, nem okozott nehézséget a közel ezer apró kockából álló székelykapu megtervezése és felépítése, igaz, megszakításokkal – a munka és a szakdolgozat-írás közötti kikapcsolódásként – tudott foglalkozni vele, így az órákat összeadva talán két napot vett igénybe. Ha nem talált megfelel darabot a már meglévő készleteiben, újakat rendelt, minden apró darabot megfontoltan helyezett el. „Párhuzamosan készítettem egy virtuális változatot is egy, a LEGO által támogatott tervezőprogram segítségével. Ebben a programban ugyanis megtalálható minden olyan elem, amelyet a LEGO az évek alatt legyártott”.

Beismeri, a tetőszerkezet azért okozott némi nehézséget, autentikus megvalósításra törekedett, így olyan elemeket keresett, amelyek a zsindelyes tetőt idézik. Ezek nagyjából 45 fokos szögben sorakoznak egymás mellett, pont úgy fedik egymást, hogy zsindelyszerű mintázatot alkotnak – magyarázza hozzáértően.

„Először le akartam másolni egy már meglévő lego-székelykaput, hogy legyen a könyvespolcomon egy újabb emlékeztetőm, de hiába kerestem, sehol sem találtam hasonlót. Rájöttem, nem készült még építőkockából székelykapu, így megterveztem a sajátomat. A családom látva az alkotásomat biztatni kezdett, hogy töltsem fel az internetre, mutassam meg másoknak is” – avat be a kezdetekbe, majd nyomatékosítja, fontosnak tartja, hogy Erdélyt és Székelyföldet minél szélesebb körben megismertesse, hogy szüntesse az előítéleteket, illetve felszámolja azt a téves elképzelést, hogy ez a vidék Drakula földje.

Bízik benne, hogy ha egy külföldi kisgyermek vagy felnőtt építi fel a díszes székelykaput otthonában, annak leírásából megérti, hogy mi a története a kisebbségben élő közösségnek Romániában, melyek kultúrája jellegzetességei, turisztikai látványosságai, és többé nem keveri össze a történeteket, legendákat.

Hozzáteszi, már gyermekkorában megszállottja volt a legonak: noha akkoriban még az instrukciókat követte, és azok alapján építette össze a szetteket, ahogy nődögélt, egyre gyakrabban készített saját ötletei alapján is valamit. „Később a LEGO megteremtette a lehetőséget, hogy a legozás ne csak gyerekek számára legyen élvezetes, hanem a felnőtteknek is, hiszen ma már számtalan, több ezer elemből álló készletek is megvásárolhatók, mint például a Titanic, a Colosseum, a New York-i Szabadság-szobor vagy épp a sydney-i operaház. Mivel büszke vagyok a gyökereimre, és tudom, hogy ezzel sokan vannak még így, ideje egy székelykaput is piacra dobni” – zárta a beszélgetésünket reményteli hangon.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?