Hiányolta a jókedvet Csíkszeredából, zumbaoktatást kért: százak jelezték, hogy csatlakoznának
Egy nő, aki táncolni akart. Egy város, ami táncolni fog – röviden így foglalhatnánk össze az elmúlt napok civil történéseit Csíkszeredában. Szőke Edit, egy rendezvény- és esküvőszervező helyi lakos hiányolni kezdte a városból a pezsgést és a boldogságot, ezért a Csíki Tudakozó Facebook-csoportban arccal és névvel fejtette ki gondolatait; voltaképpen szépkorúaknak szóló zumbaórák után érdeklődött. Eddig az olvasó jogosan gondolhatja, hogy az eseményeknek hírértéke nincs, ám ami a bejegyzés közzététele után történt, arra sok csíkszeredai és környékbeli felkapta a fejét: több száz nő, a 40 és 65 év közötti korosztályból jelezte, hogy ő is szívesen táncolna. Ismerkedne. Kikapcsolódna. Lenne boldogabb. Tartozna valahova. Így Szőke Edit addig meg sem állt, míg oktatót és termet nem talált. Január végén indulnak is a táncórák, amelyek becsületkasszán alapulnak, és az így összegyűlt összeget az újonnan induló zumbaközösség jótékony célra fordítja.
A rendezvény- és esküvőszervezéssel foglalkozó, csíkszeredai származású Szőke Edit indíttatása egyszerű volt: mozogni akart és közösségi kikapcsolódásra vágyott, ezért érdeklődésképpen kiírta a Csíki Tudakozó csoportba kérdéseit, hátha talál egy megfelelő közösséget. Számára csupán annyi volt a feltétel, hogy ne legyen túlzottan megerőltető, mert nem a kemény sportot, hanem a táncos, örömteli kikapcsolódási mozgáslehetőséget kereste, amit nem talált a városban.
„Még mielőtt nem tudtam, hogy a zumba a számomra megfelelő, időt adtam magamnak, figyeltem a testemet, és bíztam benne, hogy megmutatja, mi a számára megfelelő. Egy hónap sem telt el, és világossá vált, könnyed táncra vágyom, amit egy szépkorúak zumbaórájáról készült videó erősített meg bennem. Ebben ott volt a tánc, a sport és a mozgás is. Ahogy megláttam a videót, elő is álltam a kérdésemmel a tudakozóban. Sosem gondoltam, hogy lavinát indítok el vele” – részletezte Szőke Edit telefonbeszélgetésünk folyamán, akinek bejegyzésére rövid időn belül közel 200 reakció és rengeteg hozzászólás érkezett, később pedig tucatnyi privát üzenet, ami mind azt igazolja, hogy a csíkszeredai nőknek igényük van az örömteli, táncos-zenés együttlétre.
Beismerte, aggódott, hogy céltáblává válik, hiszen elterjedt gyakorlat, hogy a tudakozókban érdeklődők kérését elbagatellizálják, lehurrogják, jómaga meg igazán szokatlan videóval és felvetéssel állt elő. Ám amikor a bejegyzés nagyfokú érdeklődést váltott ki, arra az elhatározásra jutott, hogy teljes erejével vállalja a zumbaoktatás megszervezését: néhány nap alatt oktatókat toborzott, és a megfelelő helyszínt is megtalálta. Így most már biztos: január végén elkezdődik a zumbaoktatás, ami nem csupán fiataloknak szól, és nem is csak a tehetősebbek kikapcsolódási lehetősége lesz, hanem a teljes csíkszeredai női közösségé. Hogy mindenki magáénak érezze, becsületkasszás belépőt várnak, mert a táncoktatónak csupán az üzemanyagköltségét kell visszatéríteniük, a termet ingyen használhatják a csíkszeredai Máltai Szeretetszolgálat jóvoltából, így az összegyűlt összeget arra rászoruló közösségek, szervezetek vagy személyek részére ajánlhatják fel.
„Azért szeretnénk a becsületkasszát, mert változatos korosztály jelentkezett, és nem akarjuk, hogy egy nyugdíjas például az árak miatt maradjon ki” – magyarázta Szőke Edit, aki nem feltétlenül a nyugdíjasokat célozta, bár kétségkívül nekik szól a legkevesebb program Csíkszeredában. Kezdeményezése a nők programja lesz, mert tudja, hogy sokan szeretnének közösségbe tartozni, de eddig valahogy nem fogalmazódtak meg hangosan ezek az óhajok. Hangsúlyozta, ezek az alkalmak nem a drága sportruhákról és a népszerű kellékekről szólnak, csupán egy sportcipőre van szükség, és a legkényelmesebb öltözékre – kinek mije van –, mert nem a külsőségekre fókuszálnak, hanem a közösségépítésre, örvendezésre, felszusszanásra.
„Nagyon rég gondolkodom már egyfajta közösségi időtöltés megszervezésében. Itt az emberek nem igazán boldogok, és ezt nem sértésként mondom, hanem mert látom, hogy mindenki a saját mókuskerekében menetel, és közben alig jut idő a vidámságra. Sokáig volt kérdés bennem, hogy mivel tudnék a csíkszeredai és környékbeli nőkön segíteni. Azt hiszem, megtaláltam a módját” – vallja be Szőke Edit kiemelve, hogy a koronavírusjárvány idején olyannyira megbetegedett, hogy napokat töltött kórházban, aminek következtében volt ideje és lehetősége átgondolni az életét. „Elkezdtem szeretni ezáltal önmagam, és minden negatívumot igyekszek kizárni az életemből” – teszi hozzá a tisztánlátás érdekében.
A Facebook-esemény már készülőben. A kezdeményezőnek egyetlen kívánsága van: „adja Isten, hogy annyian legyünk, hogy nőjünk ki minden termet”.
CSAK SAJÁT