Az óraátállítás megterheli a szervezet működését: ha nem tud aludni, sajátítsa el ezt a légzésgyakorlatot
A szakemberek szerint az óraátállítás hatása akár 7–10 napig is tarthat azoknál, akik erre érzékenyek. A belső óra a szervezet teljes működését befolyásolja, így nem szabad bagatellizálni az egyórás csúszást. Az óraátállítás elsősorban alvási problémákat, vérnyomás-ingadozást okoz, és csökkenhet a munkavégzés hatékonysága. Sokféle módszerrel segíthető a szervezet, a 4-7-8 elnevezésű légzéstechnika például egy relaxációs gyakorlat, amely nyugtatóan hat, így felkészíti az embert az alvásra.
Az úgynevezett 4-7-8 módszer segíthet a gyors elalvásban. A technika egy olyan relaxációs gyakorlat, amelynek lényege, hogy négy számolásig belélegzünk, hét számolásig visszatartjuk a levegőt, majd nyolc számolásig kilélegzünk – idézi a CNN Raj Dasgupta, a Dél-kaliforniai Egyetem klinikai docensének szavait.
A lazító légzéssorként is ismert gyakorlat csökkentheti a szorongást, és gyorsítja az elalvást. „Az alvási nehézséget nagyon sokszor csak az okozza, hogy pörög az emberek agya, ami miatt nehezebben szenderülnek el” – mondta Rebecca Robbins a Harvard orvosi karának orvostudományi oktatója. „A 4-7-8-as technika abban segít, hogy megnyugtassuk magunkat, és éppen ez az, amire elalvás előtt szükségünk van” – tette hozzá.
- A gyakorlat során végig a metszőfogunk tövéhez kell szorítani a nyelvünket.
- Egy nagy sóhajtással fújjuk ki a levegőt.
- Csukjuk be a szánkat, és az orrunkon keresztül lélegezzünk, miközben gondolatban négyig számolunk.
- Hétig elszámolva tartsuk bent a levegőt.
- Végül pedig a szánkon keresztül fújjuk ki a levegőt nyolcig számolva.
- A légzéssort legalább háromszor ismételjük meg.
A 4-7-8 légzésgyakorlat segíthet aktiválni a paraszimpatikus idegrendszert – amely a pihenésért és az emésztésért felelős –, ami ellazítja a testet, és felkészíti az alvásra. „A normális légzés az oxigén belélegzése és a szén-dioxid kilélegzése közötti egyensúlyt jelenti. Amikor ezt az egyensúlyt felborítjuk azzal, hogy többet lélegzünk ki, mint amennyit be, az a szervezetben a szén-dioxid gyors csökkenését okozza” – magyarázta Robbins. „Az alacsony szén-dioxid-szint az agy vérellátását biztosító erek beszűküléséhez vezet, ami szédülést okozhat, ezért óvatosan kezdjük a gyakorlást, amíg a testünk meg nem szokja a légzési technikát” – tette hozzá.
CSAK SAJÁT