A lezárások idején tisztult a nagyvárosok levegője, ami százak életét mentette meg

Amikor a koroanvírus-járvány miatt 2020-ban Európa több nagyvárosában is lezárásokat rendeltek el a kormányok, több hírt is lehetett arról hallani, ez milyen jót tett a légszennyezettségi mutatóknak. Egy, a Scienctific Reportsban megjelent tudományos publikáció most arra is rámutatott, milyen kézzelfogható eredménye lett a tisztább levegőnek, írja a hvg.hu portál.

The Guardian beszámolója szerint a London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM) kutatói arra jutottak, hogy Európában több mint 800 ember életét mentette meg az, hogy a lezárások miatt tisztább lett a nagyvárosok levegője. A karantén ideje alatt jóval kevesebb autó és teherautó volt az utakon, ennek köszönhetően pedig kevesebb károsanyag került a levegőbe a közlekedésből.

Fotó: Pixabay

A szakemberek összesen 47 európai városban elemezték a helyzetet, és arra jutottak, hogy Párizs, London, Barcelona és Milánó városában mentette meg a legtöbb ember életét a lezárás. Az elemzett városok között szerepel Budapest is, az adatok alapján a magyar fővárosban körülbelül 15 fő köszönheti életét a kitisztult levegőnek, Párizsnál ez a mérték nagyjából 110 fő.

A lezárások miatt kevesebb nitrogén-dioxid került a levegőbe. A legnagyobb – 50-60 százaléknyi – csökkenést ezen a téren a spanyol, a francia és az olasz városoknál mérték. A szállópor-koncentráció kisebb mértékben csökkent, mert a részecskék például az erdőtüzek révén is bekerültek a levegőbe.
16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?