Újabb orvoslakások épülnek Csíkszeredában
Négy új orvoslakás felépítéséről döntöttek Hargita Megye Tanácsának hétfői soros havi ülésén. A garázzsal is rendelkező lakások, amelyek megvalósíthatósági tanulmányának műszaki és gazdasági mutatóit fogadták el, a csíkszeredai járóbeteg-rendelők közelében épülnek, a beruházás összértéke 1,6 millió lej. Döntés született a megyei utak karbantartási munkálatairól is, és egy Norvég Alaphoz benyújtandó pályázatról is, amelynek célja elszigetelt, hátrányos helyzetű gazdaságok fotovoltaikus rendszerének kiépítése.
Újabb állásokat hagyott jóvá a fenntartó Hargita Megyei Tanács a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház számára. A gyógyszerész, biológus, asszisztens, és a koronavírusos betegek ápolását ellátó személyzet bővülhet a közeljövőben – döntöttek a megyei tanács havi soros ülésén hétfőn.
Az ülésen a települések hatszázalékos áfavisszaosztásból történő támogatásról is határoztak. Homoródalmáson az idősgondozásra, valamint a sósfürdő fejlesztésére, Kászonaltízen a vezetékes gázrendszerre, Szentegyházán a Kishomoród-híd karbantartására, Oroszhegyen a vízrendszer bővítésére, valamint a tibódi járdára, Kányádon pedig, a vízellátás biztosítása érdekében, egy mélyfúrásra biztosítanak finanszírozást – közölte az ülést követően a tanács sajtószolgálata.
Napirendre került a Megyei Közrendi Hatóság testületének elfogadása is, amelynek új elnöke Sándor Barna megyei tanácsos.
– Két fontos probléma vár megoldásra, amelyek nem tűrnek halasztást: a 133-as megyei úton történő túlzott kőszállítás, amely nagymértékben károsítja az út állapotát, valamint az Alcsíkon, főként Csíkszentmártonban a lakosság körében kialakult konfliktusos helyzet, ahol a biztonság garantálására kell megoldást találni – emelte ki a testület kinevezése kapcsán Borboly Csaba tanácselnök.
Kaszálás és a jelzések felújítása kezdődik
Kedden rendkívüli tanácsülésen döntött a megyei testület a Csomád–Bálványos Közösségek Közti Turizmusfejlesztési Társulás statútumának módosításáról annak érdekében, hogy a társulás bonyolíthassa le a Kovászna–Hargita Integrált Területi Beruházási (ITI) térség projektjeit.
A Hargita Útkezelő Vállalat elvégzi a megyei utak mentén a kaszálást, kicseréli a megrongált jelzőtáblákat, szalagkorlátokat, újrafesti az útjelzéseket – közölték a keddi ülést követően. Ugyancsak a megyei tanács saját cége végzi Csík térségében a nyári karbantartást és kátyúzást a megyei utakon, a kövezést, a sáncok takarítását, az átereszek takarítását, cseréjét vagy meghosszabbítását, ahol szükséges. Az udvarhelyi és a gyergyói térség nyári karbantartása jelenleg közbeszerzés alatt áll, hangzott el a tanácsülésen.
Megszűnik a covid-kórház
A Csíksomlyón található multifunkcionális központ visszakerül a Hargita Megyei Szociális és Gyerekvédelmi Vezérigazgatóság ügykezelésébe. Mint ismeretes, egy évvel ezelőtt a koronavírusos betegek ellátására az ingatlant a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórháznak adták át, de a hosszabbítást nem igényelte a kórház, mivel csökkent a betegek száma.
A megyei tanács megszavazta a Norvég Alap pályázatához való hozzájárulást, a finanszírozással elszigetelt, hátrányos helyzetű gazdaságok fotovoltaikus rendszerét építenék ki. A projekt Hargita megyében 51 háztartást, 12 önkormányzatot érint. Két év alatt kell lebonyolítaniuk, összértéke 260 000 euró, a maximális érték háztartásonként 5000 euró.
(Borítókép: Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház Facebook-oldala)