Túl nagy rálátása lesz az államnak a vásárlásainkra – figyelmeztetnek a női vállalkozók
A női vállalkozóknak a Romániai Ipari Munkáltatók Szövetségébe tömörült szervezete (OFA UGIR) kedden felhívta a figyelmet arra, hogy az előzetes közvita nélkül június 21-én elfogadott 69-es és 70-es számú sürgősségi kormányrendeletnek káros hatása lesz a román gazdaságra. Az új jogszabály a természetes személyek vásárlásainak részletes jelentésére kötelezi a vállalatokat, mutatnak rá, és ennek várható negatív hatásairól beszélnek.
A vállalatok és a fogyasztók közötti üzleti kapcsolatban (B2C) bevezetett elektronikus számlázásra (E-factura), illetve az előre kitöltött TVA-elszámolásra (RO e-TVA) vonatkoznak a szóban forgó, június 21-én elfogadott 69-es és 70-es számú jogszabályok – emlékeztet közleményében a női vállalkozóknak a Romániai Ipari Munkáltatók Szövetségébe tömörült szervezete (OFA UGIR), számol be az Agerpres.
Az OFA UGIR szakértői szerint a B2C tranzakciók esetében bevezetett e-számlázás a természetes személyek vásárlásainak részletes jelentésére kötelezi a vállalatokat, beleértve az online vásárlásokat és a tartós fogyasztási cikkek beszerzését is. „Így az állam részletes adatokkal fog rendelkezni a természetes személyek vásárlásainak és költekezéseinek szerkezetéről. Ennek várható negatív hatása a polgárok pénzköltése feletti túlzott állami ellenőrzés percepciója” – olvasható a közleményben.
Az OFA UGIR szerint az állami felügyelettől való félelem visszafogottabb vásárlásra készteti a polgárokat, ami a fogyasztás és ezáltal a bruttó nemzeti termék (GDP) csökkenéséhez vezet. Emellett a hazai vásárlók inkább a szomszédos országok (Magyarország, Bulgária, Lengyelország) webáruházaitól fognak inkább termékeket rendelni, ami szintén negatív hatással lesz a román gazdaságra. A RO e-TVA-ról a szervezet megállapítja: az adóelkerülés elleni fellépés ugyan a célja, de ez a rendszer további költségekkel és bürokráciával terheli a vállalatokat és az Országos Adóhatóságot (ANAF) anélkül, hogy konkrét előnyökkel járna a költségvetési bevételek növekedése szempontjából. Mindezekért az OFA UGIR a két sürgősségi rendelet visszavonását kéri – olvasható a közleményükben.
CSAK SAJÁT