Világszinten 100 millióval nő idén a fogyasztók száma, ellenben idehaza csökken

A romániai lakosságból 9,2 millió fő minősül fogyasztónak, globálisan 4 milliárd körül van a számuk.

A World Data Lab meghatározása szerint az minősül fogyasztónak, aki napi átlagban legkevesebb 12 dollárt költ, ami a jelenlegi árfolyamon hozzávetőleg 56 lejnek felel meg. Ez azt jelenti, hogy idehaza egy fogyasztónak napi szinten legalább 1680 lejt kell költenie, ami az aktuális árak mellett pofonegyszerű. A fogyasztói társadalom alapeleme a fogyasztó, s nagyon nem mindegy, hogy mennyi van belőlük, a fogyasztás volumene ugyanis szoros összefüggésben van a létszámukkal.Fotó: Agerpres/EPA

Globálisan a fogyasztói társadalom felszálló ágon van, a World Data Lab becslései szerint idén mintegy 100 millióval nő a számuk. Ennek két oka van. Az egyik a Föld népességének a növekedése, míg a másik, hogy a fejlődő országokban, az életszínvonal emelkedésével évről-évre tömegek érik azt a jövedelemszintet, mellyel már fogyasztónak számítanak. A bolygó lakossága tavaly lépte át a 8 milliárd főt, közülük 4 milliárdot tekinthetünk fogyasztónak.

A világ jópár országában ezzel ellentétes folyamat megy végbe, a gazdaságot pörgető állampolgárok száma ahelyett, hogy nőne, csökken. Abszolút értékben a legnagyobb visszaesés Japánban várható, ahol 2030-ig 3,6 millióval fog csökkenni a fogyasztók száma, írja a Business Magazin. A távol-keleti szigetország a világ leginkább elöregedett államai közé tartozik, ahol egyre több iskolát kell bezárni, ellenben öregotthonból egyre többre van szükség. Japánban 1,2 millió olyan családi vállalkozást tartanak számon, melyeknek nincs örökösük.  

Hasonló cipőben jár Olaszország, Portugália, Németország és Bulgária is, hogy csak pár európai országot említsünk, ahol az évtized végén 480, 178, 152, illetve 135 ezerrel kevesebb fogyasztó él majd, mint jelenleg. Az alapvető ok világszerte ugyanaz: a visszafogott gyerekvállalási kedv miatt a lakosság elöregszik. Egyes országok esetében erre rátevődik a munkaképes korú lakosság elvándorlása, amire Bulgária és Románia is jó példa.

Romániában kb. 9,2 millió fogyasztó él, azonban a számuk folyamatosan esik. Az elmúlt három évtizedben az ország lakossága mintegy 20 százalékkal csökkent, s a folyamat az elkövetkező időszakban is folytatódni fog. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint 2023 első negyedévében csupán 73 ezer gyerek látta meg a napvilágot, ami abszolút negatív csúcsot jelent. Ezzel az értékkel azonban még mindig irigylésre méltó helyzetben vagyunk Olaszországhoz képest, melynek a lakossága több mint kétszerese a hazainak, azonban 2022-ben az élve születettek száma mindössze 200 ezer volt. Az olaszországi demográfiai helyzetet némiképp javítja, hogy az elmúlt két évtizedben munkavállalói, s egyúttal fogyasztói állománya romániaiak százezreivel gyarapodott.        

Kapcsolódók

Kimaradt?